اتصال به دیتابیس با استفاده از ابزارهای ویژوال استودیو

قبل از ورود به مبحث ADO.NET، اجازه بدهید ابتدا به برخی از ابزارهای ویژوال استودیو نگاهی بیندازیم. مثال زیر یک راه برای اتصال به دیتابیس بدون استفاده از کدنویسی را نشان می‌دهد.

 

ایجاد یک اتصال به دیتابیس

Visual Studio را باز کنید و یک برنامه ویندوزی جدید ایجاد کنید. نام برنامه‌تان را DatabaseConnection بگذارید. در ویژوال استودیو بر روی تب Server Explorer که در حالت پیشفرض در تب سمت چپ پنجره ویژوال استودیو (شکل زیر) قرار دارد کلیک کنید.
database-connection-01
اگر Server Explorer را پیدا نکردید می‌توانید از مسیر View > Server Explorer برای یافتن آن اقدام کنید. بر روی آیکون Connect to Database واقع در Database/Server Explorer کلیک کنید (شکل زیر).
database-connection-02
با کلیک بر روی این آیکون پنجره زیر نمایش داده می‌شود.
database-connection-03
مطمئن شوید که در داخل کادر اول Data source، جمله‌ی Microsoft SQL Server Database File نوشته شده است (شکل بالا). اگر نبود می‌توانید با کلیک بر روی دکمه Change منبع داده مناسب را انتخاب کنید. همچنین لازم است در قسمت Databae file name نام دیتابیسی که قبلاً ایجاد کرده‌اید را وارد نمایید. برای این کار بر روی دکمه Browse تا کادر محاوره‌ای open dialog ظاهر شود. در حالت پیشفرض دیتابیس‌های ایجاد شده توسط ویژوال استودیو در مسیر C:\Users\YourName\Documents قرار دارند. فایل University.mdf (که در درس قبل ایجاد کرده‌اید) را یافته و آن را انتخاب کنید. اگر هم درس‌های قبل را انجام نداده‌اید و دیتابیس را در اختیار ندارید، بهتر است به درس قبل برگشته و آن را ایجاد کنید و سپس با استفاده از دکمه Browse ی که در بالا اشاره شد آن را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Open کلیک کنید. اگر پیغام خطایی مشاهده کردید بدانید که فایل مذکور به وسیله یک برنامه دیگر در حال اجراست.
database-connection-18
برنامه Services را به وسیله کلیک بر روی منوی Start و نوشتن کلمه Servises در جعبه جستجو (search) اجرا کنید. از گزینه‌های ظاهر شده بر روی view Local Services کلیک کنید تا پنجره‌ای ظاهر شود. از داخل این پنجره SQL Server (SQLEXPRESS) service را یافته و بر روی آن راست کلیک کنید. گزینه Restart را انتخاب کرده تا service ریستارت شود.
database-connection-19
بعد از ریستارت شدن آن، می‌توانیم به عقب برگردیم و از نو فایل University.mdf را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Open کلیک کنیم :
database-connection-20
بعد از کلیک بر روی دکمه Open، دکمه Test Connection در پنجره Add Connection را کلیک کنید تا تست شود که آیا برنامه‌مان می‌تواند با دیتابیس ارتباط برقرار کند یا نه؟ اگر هیچ اشتباهی رخ ندهد، سپس یک پیغام موفقیت نمایش داده می‌شود.
database-connection-21
بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا پنجره فوق بسته شود. شما همچنین می‌توانید از Authentication mode نیز استفاده کنید. می‌توانید از اعتبارسنجی ویندوز (Windows Authentication) یا اعتبارسنجی SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده نمایید. اگر از اعتبار سنجی SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده می‌کنید باید username و password در اختیار داشته باشید. بر روی دکمه OK کلیک کرده تا پنجره Add Connection بسته شود و فایل دیتابیس به پنجره Server Explorer اضافه شود.
database-connection-06
این پنجره (Server Explorer) به شما اجازه مشاهده محتویات دیتابیس را می‌دهد. اگر بر روی علامت فلش کنار نام University.mdf کلیک کنید، قسمت‌های دیگر مانند جداول و رویه‌های ذخیره شده (stored procedures) را مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی علامت فلش کنار کلمه Tables جدول Students نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی فلش کنار این جدول ستون‌های آن نمایش داده می‌شوند (شکل زیر).
database-connection-07

 

ایجاد DataSet

یک DataSet را می‌توان به عنوان یک دیتابیس کوچک که در حافظه رم کامپیوتر قرار دارد، در نظر گرفت. DataSet دارای یک یا چندین جدول همانند جداول موجود در پایگاه داده اصلی می‌باشد. DataSet اطلاعات لازم را از پایگاه داده اصلی می‌گیرد و آنها را در جداول خود ذخیره می‌کند. برای ایجاد یک Dataset که محتویات دیتابیسی که می‌خواهیم به آن وصل شویم را در خود نگهداری می‌کند، پنجره Data Sources استفاده می‌کنیم. اگر این پنجره را پیدا نکردید به مسیر Project > Add New Data Sources بروید. در حالت پیشفرض این پنجره در سمت چپ محیط ویژوال استودیو قرار دارد.
database-connection-08
بر روی دکمه Add New Data Source کلیک کنید تا پنجره زیر با عنوان Data Source Configuration Wizard نمایش داده شود.
database-connection-09
گزینه Database را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-10
در پنجره بالا Dataset را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-11
در جعبه باز شونده (combo box) پنجره Data Source Configuration Wizard، از انتخاب دیتابیس University.mdf که با استفاده از Server Explorer به آن متصل شده‌ایم، مطمئن شوید. بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-12
پس از زدن دکمه Next پنجره بالا نمایش داده می‌شود که دارای پیغامی است و به شما می‌گوید که لازم است فایل‌های دیتابیس در پوشه پروژه کپی شوند که با کلیک بر روی دکمه yes این کار انجام می‌شود. با نگاه کردن به پنجره Solution Explorer و مشاهده نام University.mdf متوجه می‌شوید که عمل کپی انجام شده است.
database-connection-13
این پنجره نیز نشان دهنده رشته اتصالی (connection string) است که با استفاده از آن می‌توان به دیتابیس University وصل شویم. درباره رشته اتصال (connection string) در درس آینده توضیح می‌دهیم. با تنظیمات این پنجره کاری نداریم و بر روی دکمه Next کلیک می‌کنیم.
database-connection-14
صبر کنید که محتویات دیتابیس بارگذاری شود. سپس از شما سؤال می‌شود که می‌خواهید کدام یک از قسمت‌های دیتابیس در داخل DataSet قرار بگیرند. از آنجاییکه ما فقط به جداول نیاز داریم گزینه Tables را تیک می‌زنیم. کادر DataSet name مشخص کننده نام DataSet ی است که قبلاً ایجاد کرده‌ایم. بر روی گزینه finish کلیک کرده تا DataSet ایجاد شود.
database-connection-15
مشاهده می‌کنید که DataSet در پنجره Data Sources ایجاد می‌شود. وقتی که بر روی فلش کنار اسم DataSet کلیک کنیم جداولی که در آن قرار دارند نمایش داده می‌شوند. با باز کردن هر جدول هم فیلدها و ستون‌های آن نمایان می‌شوند.

 

نمایش داده‌های جدول با استفاده از کشیدن و انداختن (Drag and Drop)

اکنون وارد بخش هیجان انگیز آموزش می‌شویم. با DataSet مان که در پنجره Data Sources قرار دارد، می‌توانیم به راحتی یک جدول را بر روی فرم بکشیم. حتی می‌توان هر کدام از ستون‌های جدول را هم بر روی فرم کشید ولی در حال حاضر ما همه جدول را به فرم انتقال می‌دهیم.
database-connection-16
بعد از کشیدن جدول را بر روی فرم و رها کردن آن، ویژوال استودیو به طور خودکار یک کنترل DataGridView و تمام ابزارهای لازم (که با رنگ زرد در شکل بالا مشخص شده‌اند) جهت واکشی اطلاعات جدول Student را بر روی فرم قرار می‌دهد. DataGridView به شما اجازه مشاهده انواع داده‌های مختلف را در یک جدول (مثلاً یک جدول از دیتابیس یا مقادیر یک آرایه چند بعدی) می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید تمام ستون‌های جدول Students به طور خودکار در DataGridView نمایش داده می‌شود. می‌توانید با اختصاص مقدار Fill به خاصیت Dock کنترل DataGridView کاری کنید که DataGridView تمام فضای فرم را در بر بگیرد. با استفاده از کنترل BindingNavigator ( که شبیه نوار ابزار در بالای فرم قرار می‌گیرد) می‌توان در میان رکوردهای جدول حرکت کرده و آنها را ویرایش یا حذف کرده و یا یک رکورد جدید به جدول اضافه نمایید. با اجرای برنامه مشاهده می‌کنید که همه رکوردها در DataGridView نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از کنترل BindingSourceNavigator محتویات دیتابیس را ویرایش نمایید.
database-connection-17
می‌توان با استفاده از دکمه‌های کنترل مذکور از در بین رکوردها حرکت کرد. علامت + به شما اجازه اضافه کردن یک رکورد جدید را می‌دهد. با اضافه شدن هر رکورد مقدار ستون StudentID به طور خودکار یک واحد اضافه می‌شود.
با دو بار کلیک بر روی فیلدهای هر رکورد می‌توانید آنها را ویرایش نمایید. برای حذف یک رکورد ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس بر روی علامت ضربدر قرمز رنگ کلیک کنید. اگر در رکوردهای بالا تغییراتی اعمال کردید بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا تغییرات به دیتابیس ارسال شود.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

 1. amirsoft پاسخ دادن

  سلام
  خدا خیرت بده مطالبت خیلی بهم کمک کرد
  آرزوی توفیق روزافزون برای شما

 2. یونس ابراهیمی پاسخ دادن

  سلام…ممنون دوست عزیز…لطف بزرگی که می تونید در حق بنده بکنید اینه که سایت بنده رو به بقیه دوستاتون معرفی کنید…

 3. فرزانه پاسخ دادن

  با سلام بسیار عالی بود امیدوارم همیشه سلامت و موفق باشید و از این مطالب برای ما توی سایت بگذارید

 4. ashkan پاسخ دادن

  با سلام
  سوالی که داشتم اینه که در این روش اگه من بخوام برنامه رو در یک سیستم دیگر اجرا کنم با مشکل computer name یا همون servername مواجه نمی شم. اگه مواجه شدم راه حل چیه؟؟

 5. ashkan پاسخ دادن

  سلامی دوباره
  من سوالم در رابطه با روش dataset بود. در این روش باید چیکار بکنم تا با مشکل server name مواجه نشم.
  در روش های رشته اتصال میشه local تعریف کرد و با مشکلی مواجه نشد. مسئله اینه که در روش dataset چیکار کنم.

 6. ashkan پاسخ دادن

  منظورم اینه که در روش dataset کجا باید local تعریف کنم. چون در این روش نیازی به نوشتن کد نیست. پس باید جایی بشه این مشکل server name رو حل کرد و local تعریف کرد که در سیستم های دیگه به مشکل بر نخورد.

 7. ashkan پاسخ دادن

  کسی برای این سوال من راه حلی نداره!!!؟؟؟

 8. Developer0400 پاسخ دادن

  سلام ashkan :

  از نسخه SQL Server 2008 Express استفاده می کنید یا از SQL Server 2008 Ultimate ؟

  در هر دو حالت باید رشته ConnectionString رو تغییر بدین تا در کامپیوتر های مختلف با مشکل مواجه نشید . بیشتر مواقع باید مقدار پارامتر Data Source رو برابر localhost قرار بدین چون معمولا سرور بانک اطلاعاتی با برنامه در یک کامپیوتر قرار دارند . البته یک مبحث کامل درباره ConnectionString در سایت هست که می تونید مطالعه کنید .

  راه حل دیگه هم وجود داره و اون هم از طریق کد نویسی هست که این روش رو من توصیه می کنم . چون قدرت و کنترل بیشتری رو به شما میده و بهتر می تونید داده ها را مدیریت کنید . حالت کلی این هست که شما با استفاده از کلاس SQLDataAdapter داده های را از بانک اطلاعاتی واکشی و سپس اونا رو در DataSet قرار میدین و بعد اتصال به بانک اطلاعاتی رو می بندید.

  البته در هر دو روش نیاز به تعیین مقدار ConnectionString به صورت صحیح دارید .

  به سایت http://connectionstrings.com نیز به عنوان مرجع ConnectionString مراجعه کنید

 9. رضا پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز.ممنون از مطالب خوبت.
  از مطالبت استفاده کردم ؛فقط میخوام چند تا تکست باکس تو برنامم بذارم تا کاربر اطلاعات رو توشون بنویسه و با زدن زوی یه دکمه اطلاعات توی فیلد های دیتابیس ذخیره بشه.چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟
  ممنون میشم جوابم رو بدی.

 10. یونس ابراهیمی پاسخ دادن

  سلام ، ممنون دوست عزیز
  لطفا سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمائید تا دوستان جواب بدن
  با تشکر

 11. soroush پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید.
  کسی میتونه که چطور میشه همین کارا رو برای c++ انجام داد؟؟

 12. علی شاه پاسخ دادن

  با عرض سلام و ممنون از مطالب تان.
  من یک مشکل دارم که سیکویل سرور را نصب کردم و لی نمی دونم مشکل کجاست که من از طریق sql server authentication نمی توانم وارد بشم. یک لاگین جدید درست می کنم و رمز می گذارم ولی باز هم نمی توانم وارد بشم.

 13. یونس ابراهیمی پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز…ممنون از لطفتون…
  لطفا سوال و مشکلتون رو توی انجمن مطرح بفرمایید.
  با تشکر از شما

 14. میلاد پاسخ دادن

  عالییییییی بود

 15. محمد پاسخ دادن

  سلام من جدول رو داخل فرم درگ کردم اما من دکمه سیوم کار نمی کنه یعنی بعد از انجام تغییرات وذخیره کردن وقتی می بندم و دوباره باز می کنم تغییرات ذخیره نشده .لطفا راهنمایی کنید .ممنون

 16. Developer0400 پاسخ دادن

  سلام ،
  یک بار دیگه مراحل بالا رو با دقت انجام بدین . به احتمال زیاد مشکلتون حل میشه .
  چون که کد ها و آموزش های این سایت تست میشن

 17. علی پاسخ دادن

  دمت گرم مهندس

 18. Abolfazl R پاسخ دادن

  سلام
  اگه بخایم پایگاه داده ها قسمت phpmyadmin یک سایت باشه باید چجوری عمل کنیم؟
  البته با داشتن یوزر و پس sql سایت!

 19. زهرا پاسخ دادن

  سلام من یه برنامه تو ویژال نوشتم و وقتی اطلاعات رو میخوام در دیتابیس ذخیره کنم با این ارورر مواجعه میشم باید چیکار کنم.
  Cannot insert explicit value for identity column in table ‘hesab’ when IDENTITY_INSERT is set to OFF.

 20. Azin پاسخ دادن

  ممنون از توضیحات جامع و کامل.

 21. میثم پاسخ دادن

  سلام میدونم مطلب قدیمیه ولی من تازه کارم و به کمک نیاز شدید دارم
  من یه دیتا گرید ساختم که بدون استفاده از ویزارد به دیتا بیس SQL وصلش کردم با استفاده از کلاس Connection
  خیلی هم سرچ کردم به خدا. کسی میدونه چطوری و با چه کدی باید bindingSource رو به کلاس کانکشنم وصل کنم وبعد اون رو به bindingNavigator و در آخر به dataGridView ؟
  اگه میشه یه قطعه کد با توضیح بذارید ممنون میشم

 22. میثم پاسخ دادن

  من یه نمونه از برنامه اینجا گذاشتم که ویژوال استدیو 2013 و اس کیو ال 2014 هستش مشکل اینجاست bindingNavigator که باید تو DataGridView بعدی و قبلی و آخری و اولی بره کار نمیکنه و DataGridView هم صفحه بندی نداره کسی میتونه کمکم کنه DataGridView رو صفحه بندی کنم مثلا تو هر صفحه 10 تا آیتم لود بشه و با زدن یک باتن بره صفحه بعد و یا صفحه قبل و DataGridView رو به bindingNavigator درست اتصال بده؟ با ویزارد نمیخوام با کد نویسی میخوام این مشکل رو حل کنم تو همین برنامه ممنون از کمک و راهنماییتون

  http://cnmeysam.persiangig.com/C%20sharp/class_library_Connection.rar/download

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، در کل اگه منظورتون اینه که با bindingnavigator دیتاگرید رو صفحه بندی کنید و تو هر صفحه 10 تا رو نشون بده جوابتون تو این لینکه
   http://www.w3-farsi.com/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-datagridview/#comment-961

   • میثم پاسخ دادن

    مشکل اصلی صفحه بندی نیست اتصال bindingnavigator به دیتا گرید هست با کد نوسیس نه ویزارد درثانی این لینک که دادین وی آی پی هست من نمیتونم بخونمش و مثل هندونه در بسته میمونه آموزش نزدیک 50گیگ گرفتم ولی هیچ کدوم جواب سوال من نبوده نمیخوام ریسک کنم و باز جوابی رو ببینم که تکراری و نادرست هستش واسه همین بعد از 2ماه سرچ کردن نمونه ساختم و گذاشتم تا ببینم اصلا راهی هست و اصلا کسی میخواد کمک کنه و علمش رو به اشتراک بذاره یا اینکه از ترس آجر شدن نونشون چیزی که بلدن رو یاد نمیدن!!؟؟ مشکل اتصال با این نوع روش کد نویسی هستش که درست ترین روش اتصال به دیتا بیس هست یعنی کلاس بندی کردن هر قسمت تو جای خودش وگرنه کدی که واسه هر چیزی بخوای یه کانکشن بسازی باز کنی ببندی و آخر پدر آدم تو ترابل شوتینگ در بیاد هم زیاد دیدم ولی چون تازه کارم نفهمیدم چطور باید از کلاس فراخونی کنم تیبل مورد نظری که به datasource و bainding وصل بشه حالا اگه بلدی کمک کن نه که شرمنده مزاحم شدم و وقتتون رو گرفتم

    • یونس ابراهیمی

     حالا شما ناراحت نشین، من سعی می کنم تا بعد از ظهر جوابتونو بدم، بحث هم رو آجر شدن نون نیست ولی انتظار نداشته باشین همه چی رو بدون هزینه به دست بیارین، من کسایی رو میشناسم که حاضرن واسه 20 جلسه آموزش 500000 بدن ولی واسه 700 مطلب ریال ندن، البته سو تفاهم نشه… هزینه هزینه است چه مادی و چه زمانی، مثلا همین که وقت گذاشتین واسه این مطلب و آخرش به نتیجه نرسیدن شاید من به جای شما بودم 50000 می دادم و جواب رو از یکی می گرفتم، … حالا شما حاضرین هزینه کنید؟ مثلا عضو سایت شین؟ تازه این کلی به نفعتونه، چون مطالب بعدی رو هم که میذارم یاد می گیرین….
     منتظر باشین

    • Developer0400

     سلام ، در همون لینکی که یونس دادن نحوه ی اتصال BindingNavigator به دیتاگرید ویو به صورت کد نویسی توضیح داده شده .
     من منظورتون رو از اینی که با استفاده از کد نویسی باشه نمی گیرم چون داخل اون تاپیک به صورت کد نویسی توضیح داده شده و فقط کنترل به صورت Visual رو فرم قرار داده شده
     و تمامی خصوصیاتش به صورت کد نویسی تغییر داده شده .

 23. سارا پاسخ دادن

  خیلیییییییییی خوب ممنون

 24. میثم پاسخ دادن

  سلام
  شاید منظورم رو درست بیان نکردم شرمنده
  مشکل اصل پول دادن واسه یاد گیری نیست وگنه 10 تومن که چیزی نیست تو این یک ماه من نزدیک 30 تا سایت VIP شدم مشکل من اینه حتی بعد از اینکه عضو هم شدم آخر دیدم یک چیز تکراری و 99% همین روش که بالا آموزشش رو گذاشتین هست و نهایت اگه کد نویسی شده هست به صورت اصولی نیست یعنی اومدن تو همون فرم اتصال به دیتا بیس و … رو انجام دادن ( با کد نویسی ) در حالی که اصولی برنامه نویسی استاندارد 3 لایه هست که از دو لایه اصلی فرم و دیتابیس تشکیل میشه که من مجبور نشم واسه هر فرم جدید و آبجکت جدید بیام باز هم کد اتصال و … بنویسم یه پروژه برای کلای بندی تعریف میشه و تو کلای ها یک بار اتصال به دیتا بیس و تیبل ها تعریف میشه بعد تو باقی فرم ها فراخونی میشه لااقل من تا جایی که دیدم و ماکروسافت هم تایید کرده این اصولیش هستش چون ترابل شوتینگش راحت تره و احتمال خطا به شدت تو این روش پایین میاد حالا واسه اینکه خیال شما راحت شه که موضو پول نیست و راه حل مشکل منه همین الان من وی آی پی میشم ولی جون هرکی دوست دارین یه راه حل بدین کافیه نمونه پروژه ای که گذاشتم دانلود و تست کنین کاملا متوجه منظورم و مشکل من میشید چون ایراد کار رو میبینید
  خواشا یه فکری هم واسه این ربات شناستون کنید من به این چه جوابی بدم آخه؟
  + سه = 12 تو شکل نشون میده سه=12+ باید کپی کنم تا بفهمم چی میپرسه

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   دشمنتون شرمنده، شما یه کاری کنید، طوری برنامتون رو به من بدین که من مجبور نشم برم مثلا استیمول سافت و چیزیای دیگه رو نصب کنم، فقط بزنم و اجرا کنم تا کد درست رو بهتون بدم

 25. میثم پاسخ دادن

  استیمول واسه ری÷ورت هست با این حال اکی حذف کردم اینم لینک ببینید اگه مشکلی داره بگین اونم برطرف کنم در ضمن من وی آی ÷ی شدم ولی هنوز غیر فعاله واسم
  http://cnmeysam.persiangig.com/C sharp/class_library_Connection.zip/download

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   ممنون بابت عضویت و لینکتون…. یه بار خارج و دوباره وارد بشین درست میشه

 26. cnmeysam پاسخ دادن

  درست شد ممنون ولی یه چیز دیگه من میخوام از اس کیو ال 10 تا 10 تا فراخوانی کنه تو صفحه بندی نه اینه خود دیتا گرید رو 10 تا کنم
  منظورم این کد هست

  Select Top (10) * from Ware Order By ID
  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   یعنی شما می خواین مثلا دیتابیستون 20 تا ستون داره و مثلا 500 تا ردیف، شما می خواین تو هر صفحه 10 ردیف نمایش داده بشه؟

 27. cnmeysam پاسخ دادن

  الان من دیتابیسم مثلا از یک تیبل درست شده که دو آیتم ID و Title داره مثلا ممکنه من توش 100000 تا دیتا ثبت کرده باشم با این کد تو هر بار 10 تاش رو لود میکنه و نشون میده اینجوری سربار لود فرمم پایین میاد و تو شبکه و لود صفحه اختلال نداریم و سرعت برنامه شدیدا بالا میره یعنی مثل پیجینگ گرید هربار فقط 10تاش فراخوانی میشه حتی تو جستجو هم از خود دیتا بیس جستجو میشه نه گرید سرعت بالا و ضریب خطاب پایین حسن این مدل برنامه نویسیه متاسفانه برنامه نویسای ایرانی این موضو رو رعایت نمیکنن و وقتی برنامه تو شبکه و از طریق نت قرارا کار کنه 4ساعت طول میکشه یه پیج لود بشه یعنی با تستی که ما گرفتیم با نت 6مگ با دیتای 600 تایی 12ثانیه لود صفحه طول میکشه که از سرور لود کنه تو کلاینت اونور شهر

 28. cnmeysam پاسخ دادن

  این آموزش وی آی پی شما هم مثل بقه استاتیک هست روش من کاملا داینامیک هستش یعنی تعداد صفحه بسته به دیتا کم و زیاد میشه من فقط 6 گزینه لازم دارم بعدی قیلی آخری اولی صفحه بعد و صفحه قبل که هر بار top(10 ) من +یا – 10 میشه همین پیچیده نیست فقط من چون تاطزه کارم نمیتونم دیتا گرید رو به دیتاسورس و نویگیتور وصل کنم با کد البته منظورمه جالبه که حتی سایتهای خارجی هم یا ویزارد گفتن یا تو همون فرم از استاندارد اصلی که 3لایه هست استفاده نکردن که فراخوانی کنن لیست و تیبل و اتصال دیتابیس رو اصلا کلاس بندی انگار معنی نداره

 29. cnmeysam پاسخ دادن

  چی شد مهندس؟ نکنه منظورمو متوجه نشدین؟

 30. میثم پاسخ دادن

  آره دقیقا میخوام تو دیتا گرید با این کد 10تا 10تا نشون بده نه اینکه همه فراخونی بشه بعد دیتاگرید 10تاش رو نمایش بده

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   تا شب جوابتونو میدم

 31. cnmeysam پاسخ دادن

  خیلی خیلی ممنون لطف می کنید باز هم تشکر و اگه نتیجه داد به عنوان اولین سایت این روش رو هم آموزشش رو تو سایتتون بذارین خیلی خوب میشه

  • Developer0400 پاسخ دادن

   سلام ، ببینید شما بانک اطلاعاتیتون SQL SERVER هست ؟ و قصد دارید با استفاده از Stored PRocedure عمل صفحه بندی رو انجام بدین ؟
   وقتی از Stored Procedure استفاده می کنید دیگه نیازی به Binding Navigator ندارید . یعنی شما مییاین با کد نویسی خودتون این عمل رو انجام میدین . Binding Navigator هم نیازی نیست استفاده کنید .
   برای پیاده سازی صحیح و به صورت سه لایه هم فقط عمل واکشی اطلاعات رو داخل لایه ی DAL میزارید و در BLL عمل اعتبار سنجی و… رو انجام میدین . در عمل Paging فقط باید اندیس گذاری رو درست انجام بدین و مشکلی زیادی نداره .
   آموزش برنامه نویسی سه لایه هم در سایت هست و می تونید استفاده کنید .
   در لینک زیر هم به صورت کامل همین چیزی رو که می خواین رو توضیح داده و فقط باید کد ها رو به لایه های مختلف تفکیک کنید . یعنی کد هایی که با بانک مستقیم کار میکنن در لایه DAL و…
   http://www.codeproject.com/Articles/19241/Paging-in-a-DatagridView

   • cnmeysam پاسخ دادن

    کاش جای این یکم وقت میذاشتی برنامه منو دانلود و نگاه می کردی متوجه می شدی که اصلا چیزی که من میگم با این لینکی که دادی و خودم قبلا دیدم یک ذره هم یکی نیست حودم گفتم این نمونه که فرستادم خودش از کلاس و لایه تشکیل شده من مشکلم لایه بندی و کلاس نویسی نیست با اینکه کلا 1 ماه شروع کردم اینارو یاد گرفتم آموزشش ها رو هم به صورت متن هم فیلم دارم مشکل من اتصال دیتاسورس به نویگرتور و اتصال نویگیتور به گرید ویو هست چون بعد از اتصا خودکار نکست پریویو آخری و اولی درست میشه صفحه بعد و قبل هم بلدم درست کنم بعد اگه دقت کرده بودی این چیزی که تو این لینک هست اصلا به دیتا بیس وصل نیست حالا اگه محبت کنی برنامه منو نگاه کنی متوجه حرفام میشی کافیه اتصالا رو درست کنی تو اون برنامه یه لینک بذاری واسم منم قول میدم آموزش خط به خطش رو بنویسم تو همین سایت بدم بذاری بازم ممنون که وقت گذاشتی

    • Developer0400

     بله دوست خوبم مطالعه کردم ولی این روش شما دردی دوا نمی کنه ! ببینید همنین BindingNavigator عمل فیلترینگ رو در سطح برنامه انجام میده و به خاطر همینه که در شبکه شما به کندی اطلاعات رو ارسال می کنه . شما باید عمل Filtering رو در سطح SQL Server انجام بدین . یک تابع هست به نام ROW_NUMBER() که می تونید برای شماره گذاری سطر ها از یک تا … ازش استفاده کنید به Query زیر دقت کنید :

     string query;
     query = "SELECT * FROM " + 
     		"(select ROW_NUMBER() over(order by name) As number, name,family " + 
     		"FROM tablePersonels) as RowResults" + 
     		"WHERE number between 1 and 10";

     خیلی راحت می تونید اندیس های ابتدایی و انتهایی رو تنظیم کنید و عمل Filtering رو در سطح ” بانک ” انجام بدین . خیلی خیلی سرعتش بیشتره و به نظر بنده بهترین روش Paging برای تعداد رکورد های بالا هست .

     در قسمت پرسش و پاسخ سایت یک Topic ایجاد کنید . اینجا برای جواب دادن محدودیت زیادی داره .

 32. cnmeysam پاسخ دادن

  تو فایلی که فرستادم بک آپ از دیتا بیسم هم هست بله SQL server تازه بالا نوشتم ویژوال 2013 و SQL 2014 هستش

 33. cnmeysam پاسخ دادن

  من یه تاپیک تو این قسمت سایت زدم کامل توضیح هم دادم باز نگاه کنید شما اگه جایش کمه بگم
  http://www.w3-farsi.com/forum/index.php/2810/%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84-datagridview-bindingnavigator-datasource-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-sql

 34. cnmeysam پاسخ دادن

  من خودم تونستم نصف قضیه رو حل کنم الان یعدی قبلی اولی آخری درست شد ولی اضافه کردن و حذف کردن که تو bindingNavigator هست ظاهرا کار میکنه ولی تو دیتا بیس ثبت نمیکنه متاسفانه الان مثل یه ماشین شدم که با یه هل کوچیک روشن میشه جون هرکر دوست دارین تو این قسمت کمک کنید تا تموم شه بخدا به خیلیا حتی خودم خیلی کمک میشه اگه درست کنیم و آموزشش رو بذاریم تو سایت……
  این لینک دانلود نگاه کن متوجه میشی جایگزین فایل قبلی کردم

  http://cnmeysam.persiangig.com/C%20sharp/class_library_Connection.zip/download

  یا

  http://cnmeysam.persiangig.com/C%20sharp/class_library_Connection.zip/dl

  • cnmeysam پاسخ دادن

   الان کافیه ثبت و حذف و اون حد اکثر 10 تا لود کنه درست بشه منتظر یاری سبزتان هستم 😀

   • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

    سلام، باور بفرمایید دارم روش کار می کنم

 35. cnmeysam پاسخ دادن

  نیست یاری دهنده ای که مرا یاری کند؟:(:(:(:(:(

 36. aziz پاسخ دادن

  آقا دمت گرم یکی از این سایتا این قدر خوب آموزش نداده بودن تا شما این قدر خوب آموزش دادید.فقط اگه با ویژال استدیو 2013 کار می کردید خیلی بهتر بود.ولی باز هم خیللللللللللللللی تشکر

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام ممنون از لطف و نظرتون . در زمان که این آموزش تهیه میشد vs 2013 هنوز وجود نداشت .
   یکی از خوبی های vs همینه که راه حل ها تقریبا در تمامی نسخه ها یکی هست و تغییری نکرده

 37. aziz پاسخ دادن

  سلام
  من University.mdf را نیافتم.خواهشا کمک کنید.یعنی در فولدر C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data این فایل وجود نداشت

 38. میثم پاسخ دادن

  من کلاس رو هم نوشتم فراخوانی هم کردم فقط تو جا گذاری مشکل پیدا کردم میشه کمکم کنید؟

  http://cnmeysam.persiangig.com/C%20sharp/Connection.zip/download

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام آقا میثم، لطفا سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمایید

 39. ابوالفضل پاسخ دادن

  سلام
  دستتون درد نکنه واقعا آموزش خوبی بود.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون از لطفتون

 40. زبیده پاسخ دادن

  سلام واقعا مطلبتون و پاسخگویی به سئوالاتتون حرف ندار / خسته نباشید
  راستش من یه مبتدی هستم تو برنامه نویسی
  یه برنامه تحت اکسس نوشتم برا صدور تشویقی برای اداره مون
  حالا برنامه یه سری اشکالات داره که طی جستجوهای که من کردم متوجه شده بهتررین گزینه برا نوشتن یه برنامه کامل استفاده از vb هستش
  ولی من نمی دونم چط.ور اطلاعاتم روز از اکسس به ویزوال بیارم یا با محیط sql کار کنم
  امکان داره من رو راهنمایی کنید بهترین گزینه برای انجام این برنامه ساده صدور و جستجو تشویقی و گزارش گیری از این پایگاه چیه
  واقعا ممنونم میشم اگه کمکم کنید

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز…ممنون از لطفتون… اگه لطف کنید سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمایید ممنون میشم..چون در قسمت نظرات امکان پاسخگویی راحت وجود نداره.
   با تشکر

 41. mahdi bl4ck پاسخ دادن

  سلام برای اتصال با برنامه sql server بایذ چ کار کنم

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلا، شرمنده متوجه منظورتون نشدم، میشه بیشتر توضیح بدین

 42. mahdi bl4ck پاسخ دادن

  با خود ابزار sql ویژال نمشه کامل کار کرد امکاناتش کمه منظورم اینه بیابم databace رو در برنامه SQL Server Management Studio بسازیم و به برنامه ویژال اتچ کتیم آموزشش رو مخواستم

 43. دانشجونده پاسخ دادن

  سلام
  اگه بخوام دیتایی رو به دیتاتیبل اضافه کنم ک مقدارش فارسی هست، باید چیکار کنم ؟؟

  مثلا توی جدولی به اسم ِ Employe میخوام توی ستون ِ Name مقدار ِ “دانشجونده” رو اضافه کنم، باید چ دستوری بنویسم؟؟
  ممنون ازتون 🙂

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   ممنون میشم سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمایید

   • saman پاسخ دادن

    کد امنیتی درست میزنم واسه ثبت نام اما ارور میده

 44. samanbabaei پاسخ دادن

  وارد بخش شدم اما سوال جدید رو که میزنم ورود میزنم میگه کاربر یافت نشد

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، متاسفانه بانکشون دو تاست، باید توی بخش پرسش و پاسخ ثبت هم ثبت نام بفرمایید.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، متاسفانه بانکشون دو تاست، باید توی بخش پرسش و پاسخ ثبت هم ثبت نام بفرمایید. یعنی آدرس زیر :
   http://www.w3-farsi.com/forum/index.php/register?to=

   • samanbabaei پاسخ دادن

    مهندس سوالمو مطرح کردم درمورد TabControl اگه امکانش هست یه راهنمایی بکنید معرفی سایتتون تو کانالم رو چشم با تشکر

 45. saeed پاسخ دادن

  سلام
  من توی sql 2014 ی جدول درست کردم برای ثبت دانشجو ولی موقع اجرا وقتی به کد ()executenonquery میرسه.اینو نشون میده : unhandled sqlexeption was
  با تشکر

 46. وحید پاسخ دادن

  ببخشید میشه یه پی دی اف از این مطلب تهیه کنید . علتش اینه که من روزی یکی دو صفحه می‌تونم بخونم و این حجم مطلبو نمی‌تونم یه جا قبول کنم
  ممنون میشم

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   اگه منظورتون کل مطالبه که تو بخش فروشگاه سایت، کتابش هست و اگه منظورتون همین یه مطلبه که تبدیلش به pdf کمتر از یک دقیقه زمان میبره، زحمتشو بکشید!

 47. علیرضا پاسخ دادن

  سلام. یه مشکلی دارم برای اضافه کردن کانکشن .ان گزینه ای که خودتون انتخاب کردید رو ویژال من نداره و وقتی که من یه گزینه دیگه رو انتخاب میکنم این اررور رو میده The ‘Microsoft.ACE.OLEDE.12.0’provider is not regidtered on the local machine.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   کدوم گزینه رو نداره؟ از چه نسخه ای استفاده می کنید؟

 48. حمید پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید .
  من یک زحمت براتون دارم .
  لطف کنید بگید چجوری متونم بدون اینکه روی یک کنترل button کلیک کنیم بتونم با وارد کردن 2 عدد در 2 textbox حاصل جمع ان را در یک textbox دیگر نمایش داده شود .
  البته حتما نباید محل وارد کردن اعداد در برنامه textbox باشد هر کنترلی که شما صلاح مدونید .
  لطفا در نوشتن کدهایش مرا راهنمایی کنید .
  باتشکر.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   ممنون میشم از این به بعد سوالاتتونو تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید. با فرض اینکه سه تکس باکس داشته باشین کدش به صورت زیر میشه

   private void textBox1_TextChanged(object sender, EventArgs e)
   {
     if (!string.IsNullOrEmpty(textBox1.Text) && !string.IsNullOrEmpty(textBox2.Text))
       textBox3.Text = (Convert.ToInt32(textBox1.Text) + Convert.ToInt32(textBox2.Text)).ToString();
   }
   
   private void textBox2_TextChanged(object sender, EventArgs e)
   {
     if (!string.IsNullOrEmpty(textBox1.Text) && !string.IsNullOrEmpty(textBox2.Text))
       textBox3.Text = (Convert.ToInt32(textBox1.Text) + Convert.ToInt32(textBox2.Text)).ToString(); 
   }
 49. هدیه پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید.
  من یه پروژه دارم که تو بعضی از فرم هام دکمه ذخیره خوب کار میکنه اما تو بعضی از فرم هام همش تو قسمت catch ایی که نوشتم میره در صورتی که کدها یکی هستند . ارتباط هم data set درست کردم یعنی دیتا گرید ام ذخیره نمیکنه
  ؟؟؟

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون میشم سواتونو تو بخش پرسش و پاسخ به نشانی http://www.w3-farsi.com/forum مطرح بفرمایید. کدهاتونو هم بنویسین.

 50. سپیده پاسخ دادن

  سلام ، من نمیتونم جدول درست کنم منظورم اینه که وقتی روی table راست کلیک میکنم گزینه ی add new table رو نداره. visual studioهم دوباره نصب کردم فایده نداشت

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   چه نسخه ای از ویژوال استودیو رو استفاده می کنید؟

 51. سپیده پاسخ دادن

  2015

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   موقع نصب یه گزینه با عنوان SQL Server Data Tools هست اونو تیک زدین که SQL به طور کامل نصب بشه، در ضمن واسه ساخت جدول باید روی نام دیتابیس کلیک راست کنید نه رو نام جدول

 52. سپیده پاسخ دادن

  موقع نصب به صورت اتوماتیک نصب میکنه، گزینه ای وجود نداره که تیک بزنم. هم روی نام دیتا بیس و هم بر روی جدول راست کلیک میکنم گزینه ی ایجاد جدول رو نداره

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   حقیقتا چیزی به ذهنم نمیرسه، تو اینترنت گشتی می زنم ، اگه پیدا کردم حتما همینجا بهتون اطلاع می دم، در ضمن همون کلیک راست روی Tabels درست بود، ببخشید

 53. سپیده پاسخ دادن

  لطف می کنید.

 54. سپیده پاسخ دادن

  چون عجله داشتم sql server رو سیستم نصب کردم تا بعد مشکل ویژوال حل بشه.فقط یه سوال وقتی جداول رو ایجاد کردم چطور دیتابیس رو به ویژوال ربط بدم؟ آدرس دیتابیس رو باید به ویژوال بدم؟؟اگه درست گفتم مسیر رو از کجا پیدا کنم؟

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   بله باید بانک رو به ویژوال استودیو وصل کنید، رو اسم بانک کلیک کنید و تو پنجره properties سمت راست مسیر دیتابیس بهتون نشون داده میشه، تو خاصیت connection string

 55. سپیده پاسخ دادن

  ممنونم ولی گزینه ای به اسم connection string ندیدم.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   خواهش می کنم ، عکس زیر رو ببینید

   2222222

 56. سپیده پاسخ دادن

  بله درسته، ولی من دیتا بیس رو در sql server ساختم آدرس رو میخوام از sql بردارم و در ویژوال\قراربدم. چنین گزینه ای در sql نیست.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   نه نداره، باید برین تو پوشه SQL و دیتابیس رو پیدا کنید و هر جا که دوس دارین قرارش بدین و مسیر رو بدین به ویزوال استودیو

 57. سپیده پاسخ دادن

  خیلی ممنون که کمک کردید.

 58. سپیده پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر
  داخل web form یک dropdownlist گذاشتم که با انتخاب یکی از محتوایاش در همون page بتونه عملی رو انجام بده و با انتخاب بقیه به page بعدی بره… حالا سوالم اینه که شرطif رو چطور و کجا بنویسم ؟

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، سوالتونو تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید

 59. داریوش پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز
  میشه لینک دانلود کتاب انگلیسی و مرجع ویژال استودیو که به صورت ویزارد هم آموزش داده است برای من بفرستید .
  ممنون

 60. یونس ابراهیمی پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز
  خب همین آموزش ویزرادیه، شما انگلیسیشو میخواین؟

  • داریوش پاسخ دادن

   سلام
   منظورم آموزش کل ویزاردهای ویژال استودیو هست
   این فقط مربوط به دیتا بیس هست.

 61. هومن پاسخ دادن

  من یه مشکلی دارم.وقتی با استفاده از خود ویژوال استودیو یک بانک ایجاد می کنم ایجاد میشه امّا و قتی می خوام جدول درست بکنم روی پوشه Tabels راست کلیک می کنم فقط گزینه رفرش و پراپرتی رو میاره اگه ممکنه سریع جوب بدید.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، بنده این مشکل قبلا واسم پیش اومد و ویژوال استودیو رو Repair کردم مشکلم حل شد. یه بار هم واسه دوستم پیش اومده بود و ایشون با نصب مجدد و انتخاب گزینه SQL Server Data Tools مشکلشون حل شده بود.

 62. مصطفی پاسخ دادن

  سلام…آقا من سرویس رو هم ریست کردم ولی باز هم همون اخطارو میده و نمیذاره اضافه کنم….مشکل چیه؟

 63. سحر پاسخ دادن

  سلام آقای ابراهیمی. من دوتا مشکل دارم این که :
  مشکل اول: با یه بانک کار می کنم. می خوام برنامه ای با سی شارپ 2012 بنویسم و به بانک اطلاعاتی که در اس کیو ال ایجاد شده وصل بشم. اما موقعی که می خوام دیتا ست بسازم و از داده های بانک که در اس کیو ال هست استفاده کنم اجازه تعریف دیتاست رو نمیده و اصلا ارتباطی با اس کیو ال برقرار نمی کنه. ممنون میشم راهنماییم کنید.
  مشکل دوم: اگر میشه روش تعریف connection String از توی سی شارپ توضیح بدید. ممنون

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز
   سوالتونو تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید

 64. رزاقی پاسخ دادن

  سلام
  از مطالب مفیدتون متشکرم من در آموزش برنامه نویسی تازه کارم میشه لطفا به سوالم پاسخ سریع بدید چون برای تحویل پروژه ترم بهش احتیاج شدید دارم . دیتا بیسی رو در اکسس طراحی کردم و وقتی به ویژیال استودیو متصلش میکنم همه مراحل رو درست طی میکنه ولی در آخرین مرحله این پیغام خطا رو میده که علتش رو نمیدونم Could not retrieve schema information for table or view student.و در نهایت جدول رو نمایش نمیده

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز، ممنون بابت لطفتون
   ممنون میشم سوالتونو تو بخش پرسش و پاسخ سایت مطرح بفرمایید. با تشکر

 65. ashkan پاسخ دادن

  سلام من نمی تونم کانکت بشم.
  ی با ر کانکت شد و هر چی دیتابیس می سازم کانکت نمی شم .

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، چه پیغام خطایی میده؟

 66. ashkan پاسخ دادن

  پیغام می ده که نمی تونه فایل دیتا بیس رو باز کنه چون ورژنش …….. پیغامش این طوریه بعدش لب تابو بردم پیش کامپیوتری ویندوز تن رز عوض کرد 8 نصب کرد بازم فایده نداشت.

 67. ashkan پاسخ دادن

  ی پیغام می ده که شما نمی تونی به این فایل دسترسی داشته باشی .باید ادمین ستریتور بشی تا بتونی دسترسی داشته باشی.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   ممنون میشم سوالتونو همراه با عکس تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید. با تشکر

 68. ashkan پاسخ دادن

  بعد از ریستارت کردن .پیغام تایید نشان نمی دهد.

 69. هومن پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید.من وقتی می خوام از نسخه SQL Express خود ویژوال استودیو ( ورژن 2015) استفاده کنم، اول روی گزینه های مربوطه کلیک می کنم و بانک خودم رو ایجاد می کنم ولی وقتی می خوام تیبلی رو که روش اطلاعات وارد کردم ذخیره کنم،وقتی روی تب مربوطه رایت کلیک می کنم و گزینه سیو رو می زنم ویژوال استودیو می خواد این تیبلی رو که درست کردم رو با یه فرمتی به نام ido یه همچین چیزایی ذخیره بکنه.یعنی تیبلی که درست کردم تو خود بانک ذخیره نمیشه.نسخه های ویژوال استودیوی پایین تر مثل 2013 هم داشتم امّا این مشکل به وجود میاد.چه کار کنم؟ لطفاً سریع پاسخ بدید،ممنون.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز
   بنده به همچین مشکلی بر نخوردم، ممنون میشم سوالتونو همراه با عکسی از خطای مربوطه تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید. تا هم بنده و هم دوستان دیگه راحت تر بتونیم کمکتون کنیم. با تشکر

 70. niki پاسخ دادن

  سلام.اگه بخواهیم از یکس از ستون های پایگاه داده در کد های برنامه استفاده کنیم چی باید بنویسیم؟
  مثلن از داده های ستون Id در شرط بخواهیم استفاده کنیم.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون میشم سوالتونو تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید. با تشکر

 71. سجاد پاسخ دادن

  سلام، ممنون میشم نحوه وارد کردن رکورد فارسی رو توی دیتابیس آموزش بدید. با تشکر

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   هیچ فرقی با رکورد انگلیسی نداره فقط نوع ستون ها رو nvarchar بذارین

 72. کامران پاسخ دادن

  سلام
  روی سیستم من ویژوال 2013 و sql expres2012 نصب می باشد. مراحلی که جنابعالی در بالا فرمودید را طی کردم اما وقتی دکمه Test Connection را میزنم، خطای زیر را اعلام می کند و به مرحله بعد نمی رود. هر کاری هم کردم اصلاح نشد. توی اینترنت هم خیلی جستجو کردم ولی چیزی نیافتم. لطفا مرا راهنمایی نمایید. از کمک شما متشکرم

   The attempt to attach to the database failed with the following
  information:
  
  A network-related or instance-specific error occurred while establishing
  a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible.
  Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured
  to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, 
  error: 52 - Unable to locate a Local Database Runtime installation. 
  Verify that SQL Server Express is properly installed and that the Local 
  Database Runtime feature is enabled.)
 73. کامران پاسخ دادن

  سلام
  جناب آقای ابراهیمی از جواب ما خبری نشد.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   این خطا (هشدار) ناشی از چند مورد میتونه باشه که متداول ترین هاش که من باهاش برخورد داشتم ایناست:
   1- فایر وال سیستم روشن بوده و نمیذاشته بصورت ریموت با SQL ارتباط داشته باشم.
   2- STOP شدن مهمترین سرویس SQL .یعنی :
   MSSQLSERVER

   من مورد دوم رو توضیح میدم که احتمال رخ دادنش بیشتره:
   به مسیر زیر رجوع کنید:

   SQL Server Configuration Manager >> Select SQL Server Services >>SQL Server (MSSQLSERVER

   مسیر زیر:

   که نهایتا پنجره زیر باز خواهد شد:

   همینطور که مشخصه ، این سرویس STOP شده .با دابل کلیک کردن اون رو به حالت START تغییر بدید.
   تا همین قسمت مشکل باید حل شده باشه.
   و اگه تو شبکه دارید از این دیتا بیس استفاده کنید، سرویس مشخص شده زیر رو هم به ENABLE تغییر بدید.

 74. کامران پاسخ دادن

  سلام
  از لطف شما متشکرم. امتحان می کنم و نتیجه را اعلام می کنم. باز هم ممنون

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   خواهش می کنم

 75. کامران پاسخ دادن

  سلام جناب آقای ابراهیمی
  من طبق دستورالعمل شما عمل کردم. اما در کامپیوتر من، در قسمت SQL Server Services گزینه ای به نام گزینه (MSSQLSERVER) وجود ندارد. و به جای آن گزینه ای به نام SQL Server Services(SQLEXPRESS) وجود دارد که آن هم ران بود. شاید پیکره بندی SQL را درست انجام نداده ام.
  لازم به توضیح است که کامپیوتر من خانگی است و به شبکه وصل نیستم.
  لطفا راهنمایی کنید تا مشکل رفع شود. ممنون و سپاسگذار

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز
   بنده قبلا این مشکل برام پیش اومده و به این روش برطرف کردم، حقیقتا چیزی به ذهنم نمی رسه. شما سوالاتونو تو بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید شاید دوستان دیگه بتونن کمکتون کنن

 76. عباس پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید ببخشید من اگه بخوام یه کمبوباکس را به یک ستون تو پایگاه داه اتصال کنم (البته تو یه فرم دیگه)با استفاده از کد نویسی البته نه از راه دیتاست(چون طریقه اتصال پایگاه داده از روش local صورت گرفته ، بعد طریقه اتصال به پایگاه داده (منظور کدهاش)را از روش کلاس تعریف کردم تو برنامه استفاده میکنم.)
  شرمنده اگه بتونید همینجا جواب سوالمو بدید ممنون میشم. معذرت میخوام.

 77. حسن پاسخ دادن

  سلام
  خاهش میکنم جواب منو بدین.خیلی گیر این مشکلم.
  اگه از این روشی ک شما گفتین دیتابیس رو تو ویژوال فراخانی کنم؛اونوقت چجوری باید براش setup بسازم.
  واسه پروژه دانشگاه لازم دارم .
  خاهش میکنم جواب این سوالو بدین
  ممنون

 78. حسن پاسخ دادن

  یعنی باید اول دیتابیس رو dettach کنم
  ولی وقتی از sql دیتچ میکنم کل برنامه‌ای ک تو ویژولا نوشتم ارور میده
  باید چیکار کنم

 79. حسن پاسخ دادن

  ازین روشی ک شما گفتین من درست کردم
  ولی وقتی برنامه رو اجرا میکنم این ارور رو میده : no cannection string nammed ‘databaseEntities’could be fund in the application config file
  من دیتا بیس رو از طریق روش modal در ویژوال فراخانی کردم
  این ارور هم فکر کنم بخاطر این هست ک نرم افزار دیتا بیس را نشناخته است .
  لطفا کمک کنین .

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   رشته اتصال رو تو فایل config. کپی کنید

 80. حسن پاسخ دادن

  تو کدوم قسمتش
  چجوری.فقط app.config داره ا من
  میشه بهتر توضیح بدین
  ممنون

 81. seyedhosseinhosseinikhalili پاسخ دادن

  سلام جناب ابراهیمی جهت ساختن Data Sources
  به مسیر Project > Add New Data Sources میرم ولی نمیتونم
  Data Sources را که ساختم ببینم تا از آن استفاده کنم

 82. seyedhosseinhosseinikhalili پاسخ دادن

  سلام جناب ابراهیمی سلام
  مشکلم بر طرف شد به زحمت نیفتید

 83. جوادم پاسخ دادن

  سلام
  چجور میشه که اطلاعات درون فایل اکسل رو با سی شارپ وارد اس کیو ال کنم لطفا کمکم کنید
  ممنون

 84. ندا پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  با این روش شما امتحان کردم نحوه ی کانکشن دیتابیس رو
  ولی با ارور زیر مواجه میشم
  unable to add data connection
  could not load file or assembley
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید .

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون
   یعنی با توجه به مطالب قبل دیتابیس رو ساختین و این مرحله پیغام خطا میده؟

 85. ندا پاسخ دادن

  بله متاسفانه

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   راستش بنده تمام مراحل دروس قبل رو مرحله به مرحله پیش رفتم و عکس گرفتم و تو سایت قرار دادم و با این خطا مواجه نشدم. شما SQL هم رو سیستمتون نصبه؟ فکر کنم به اون ارتباط داشته باشه… شاید لینک زیر کمکتون کنه
   http://stackoverflow.com/questions/16906686/could-not-load-file-or-assembly-microsoft-sqlserver-management-sdk-sfc-version-1

   • ندا پاسخ دادن

    بله متاسفانه مرحله تست کانکشن هم ساکسد میشه ولی در نهایت وقتی اوکی رو میزنم با ارور مواجه میشم
    بله اس کیو ال سرور نصب هست دیتابیس هم ایجاد کردم

 86. مهدی کمالی پاسخ دادن

  با سلام
  چطور میشه بصورت ویزاردی از بانک اطلاعاتی اکسس یک مدل در سی شارپ ایجاد کرد؟

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، منظورتون از مدل چیه؟

 87. maha پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  من وقتی میخوام دیتابیسم رو اتصال بدم همون ارور file in use رو میده اما توی services گزینه sqlexpress رو نداره تا ریستارت کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 88. مهسا نصیری پاسخ دادن

  سلام من یه پروژه نرم افزار مدیریت کالا و مشتریان به زبان سی شارپ که در قالب فایل متنی طراحی و پیاده سازی شده خریدم..تو جدولش یه سری دیتا خودشون ذخیره کردن..من میخوام اونارو عوض کنم..چجوری باید اینکارو انجام بدم..ممنون میشم راهنمایی کنید

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   ممنون میشم سوالتونو تو بخش پرسش و پاسخ سایت مطرح بفرمایید
   با تشکر

 89. کیمیا پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  خیـــــــــــــــــــــلی ممنون از مطلب خوبتون خیلی دقیق توضیح دادین
  من خودم مراحل رو انجام داده بودم ولی قسمت اخرو یادم رفته رکوردای جئولمو نشون نمیداد

 90. کیمیا پاسخ دادن

  حالا ی سوال میتونم ازتون بپرسم؟
  من ی برنامه نوشتم ک ی سری اطلاعات رو دریافت میکنه میخوام این اطلاعاتم توی این دیتا بیسم ذخیره بشه بعد اگه مشاهده رو زدم این فرمی ک جدولو داره نشون داده بشه
  الان بلد نیستم اطلاعاتمو تو پایگاه داده ذخیره کنم
  مسشه کمکم کنین؟

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام
   کلا مطالب این بخش در مورد کار با بانک و نحوه ذخیره و … اطلاعاته
   جواب سوال شما در مطالب بعدیه.
   اگر در طول یادگیری به مشکل بر خوردین تو قسمت پرسش و پاسخ سایت سوالتونو مطرح بفرمایید. در ضمن لینک زیر هم به دردتون میخوره
   goo.gl/RssSRB

 91. کیمیا پاسخ دادن

  سلام
  من برنامه ای ک گفتم رو با کمک اون اموزش خودتون ک بهم پیشنهاد دادین انجام دادم ولی از شما پایگاه دادش اکسس بود
  الالن ب س خط از دستورم گیر میده
  یعنی خطا نداره ها ولی اجرا نمیشه میگه با پایگاه داده اتصال نداره در صورتی ک اتصال داره
  میشه کمکم کنید؟

 92. کیمیا پاسخ دادن

  سلام
  کلاس ADODB.RecordSet رو چجوری باید فراخوانی کنیم تو سی شارپ

 93. کیمیا پاسخ دادن

  سلام
  وقتی میخوام دیتا ست رو فیل کنم اینو میگه
  Object is not an ADODB.RecordSet or an ADODB.Record.
  Parameter name: adodb

 94. کیمیا پاسخ دادن

  سلام
  چجوری با sql از دیتابیس به دیتا گرید سطر اضافه کنم؟

 95. عادل سلدی پاسخ دادن

  سلام نمیدونستم سوالمو کجا مطرح کنم معذرت
  میخاستم با استفاده از ویژوال استودیو یه برنامه بسازم مثه صفحات دانشگاه ها مثلا رمز و یوزر وارد بشه و با زدن لاگین اگه درست بود یه سری اطلاعات بهمون نشون بده اگه یه کمک کوچیک بکنین ممنون میشم

 96. علیرضا پاسخ دادن

  سلام
  من میخوام درچند تکست باکساسم و کد ملی و نام خانوادگی رو بدم و با زدن دکمه باتن در دیتابیسم ثبت شه من نمیدونم چرا اینجارو گیر افتادم خیلی وقته اگه کمک کنین عالی میشه خیلی ممنون .