ثابت ها

ثابت‌ها، انواعی از متغیرها هستند که مقدار آنها در طول برنامه تغییر نمی‌کند. ثابت‌ها حتماً باید مقدار دهی اولیه شوند و اگر مقدار دهی آنها فراموش شود در برنامه خطا به وجود می‌آید. بعد از این که به ثابت‌ها مقدار اولیه اختصاص داده شد هرگز در زمان اجرای برنامه نمی‌توان آن را تغییر داد. برای تعریف ثابت‌ها باید از کلمه کلیدی const استفاده کرد. معمولاً نام ثابت‌ها را طبق قرارداد با حروف بزرگ می‌نویسند تا تشخیص آنها در برنامه راحت باشد. نحوه تعریف ثابت در زیر آمده است :

const data_type identifier = initial_value;

مثال :

class Program
{
  public static void Main()
  {
    const int NUMBER = 1;

    NUMBER = 10; //ERROR, Cant modify a constant
  }
}

در این مثال می‌بینید که مقدار دادن به یک ثابت، که قبلاً مقدار دهی شده برنامه را با خطا مواجه می‌کند. نکته‌ی دیگری که نباید فراموش شود این است که نباید مقدار ثابت را با مقدار دیگر متغیرهای تعریف شده در برنامه برابر قرار داد.
مثال :

int someVariable;
const int MY_CONST = someVariable;

ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که دلیل استفاده از ثابت‌ها چیست؟ اگر مطمئن هستید که مقادیری در برنامه وجود دارند که هرگز در طول برنامه تغییر نمی‌کنند بهتر است که آنها را به صورت ثابت تعریف کنید. این کار هر چند کوچک کیفیت برنامه شما را بالا می‌برد.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

 1. nimafrj پاسخ دادن

  خدایــــــــــــــــــــــــــــــــــی بهترین وب سایتی بود ک پیدا کردم !!!!!
  دستتون دردنکنه واقعا
  خسته نباشید :*****

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   مرسی
   جیمیلتون رو چک بفرمایید

 2. 3dpowermax پاسخ دادن

  خیلی عالی و پر محتوا
  ممنون

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   بسیار ممنون، لطف دارین

 3. parisa13677 پاسخ دادن

  واقعا سایتتون عالی هستش.یک سوال این آموزش به صورت پی دی اف موجود نیستش ؟ مرسی 🙂