نامگذاری کنترل ها

همیشه کنترل‌ها را نامگذاری کنید. ما از خاصیت Name برای نامگذاری کنترل‌ها استفاده می‌کنیم. نامگذاری کنترل‌ها از قواعد نامگذاری متغیرها استفاده می‌کند، برای مثال فاصله‌ها، کاراکترهای ویژه، و استفاده از کلمات کلیدی در نامگذاری کنترل‌ها نیز ممنوع است. یک سری قرار داد در نامگذاری کنترل‌ها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

شما می‌توانید بسته به نوع استفاده‌ای که از کنترل می‌کنید آنرا نامگذاری نمایید. برای مثال، وقتی که قرار است در داخل یک تکست باکس نام یک شخص یا کاربر وارد شود می‌توانید نام آن تکست باکس را برای خوانایی بیشتر firstname قرار دهید. اما در نامگذاری کنترل‌ها بهتر است که نام واقعی آن کنترل قبل از نامی که برای آن انتخاب کرده‌ایم بیاید. برای مثال به جای نامگذاری تکست باکس به firstname ، می‌توانید از TextBoxFirstName استفاده کنید. با توجه به این قرار دادها، ما می‌توانیم در داخل Intellisense ی که با آن کار می‌کنیم هر کنترلی را شناسایی کنیم.

تکنیک دیگری که برای نامگذاری کنترل‌ها به کار می‌رود، خلاصه کردن نام آنها است. برای مثال، به جای استفاده از کلمه‌ی TextBoxFirstName ، شما می‌توانید از txtFirstName استفاده کنید. کلمه‌ی txt فرم کوتاه شده‌ی کلمه‌ی textbox است. تعداد زیادی کلمه‌ی کوتاه شده برای هر کنترل وجود دارد و شما حتی می‌توانید از کلمه‌ی کوتاه شده‌ای که خود برای آن کنترل انتخاب کرده‌اید استفاده کنید. البته این باید گویا باشد. به طوری که برای کسانی که به کد شما نگاه می‌کنند واضح باشد.

تکنیک دیگری که برای نامگذاری کنترل‌ها بکار می‌رود جابجا کردن نام اصلی کنترل با نامی که ما برای آن انتخاب کرده‌ایم و همچنین استفاده از روش کوهان شتری (Camel Casing) است. برای مثال یک تکست باکس داریم که نام کاربر یا شخصی را از ورودی می‌گیرد، می‌توانید آنرا به صورت firstNameTextBox نامگذاری کنید و یا یک دکمه دارید که عملیات محاسباتی را انجام می‌دهد، می‌توانید نام آنرا calculateButton بگذارید. در درسهای آینده از تکنیک سوم (Camel Casing) استفاده می‌کنیم.

نیازی به این نیست که شما تمامی کلمات اختصاری کنترل‌ها را حفظ کنید. وقتی که شما یک کنترل را ایجاد می‌کنید، تنها کافیست عدد پسوندی آنرا حذف کنید و به جای آن، نامی را با توجه به کاربرد کنترل به آن اضافه کنید. وقتی که شما در حال تایپ کردن هستید و قصد پیدا کردن کنترل خاصی را دارید کافیست براحتی نام کنترل را تایپ کرده تا پنجره‌ی intellisence نام آن کنترل و تمامی کنترل‌های مشابه آنرا را برای شما نمایش دهد. برای مثال: یک تکست باکس و تمامی کنترل‌های تکست باکس در intellisence برنامه نمایش داده می‌شوند، فقط قسمتی که مربوط به نامی که شما برای آن کنترل انتخاب می‌کنید ممکن است طولانی باشد، که شما با توجه به قواعدی که پیشتر ذکر شد می‌توانید نسبت به نامگذاری و کوتاه کردن نام کنترلها اقدام کنید. در زیر مثالهایی از نامگذاری کنترل‌ها بسته به کاربرد آنها ذکر شده است :

کاربرد نام پیشنهادی
کلیدی که برای نشان دادن یک پیغام به کار می‌رود. buttonConfirm
confirmButton
btnConfirm
یک تکست باکس که یک ایمیل را از کاربر دریافت می‌کند. textBoxAddress
addressTextBox
txtAddress
یک فرم که اطلاعات شخصی را از کاربر دریافت می‌کند. formPersonalInformation
personalInformationForm
frmPersonalInformation
یک ComboBox که لیستی از محصولات را نمایش می‌دهد. comboBoxProducts
productsComboBox
cmbProducts
یک RadioButton که نشان دهنده‌ی مذکر بودن یک کاربر است. radioButtonMale
maleRadioButton
radMale
یک MenuItem برای ذخیره کردن یک فایل. menuItemSave
saveMenuItem
mnuSave
یک CheckBox برای فرستادن یک نامه. checkBoxSubscribe
subscribeCheckBox
chkSubscribe

لازم نیست که تمامی کنترل‌های یک فرم را نام گذاری کنید. کنترل‌هایی که هیچوقت در کدنویسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، می‌توانند از نام پیش فرض خود استفاده کنند. برای مثال، اکثر Lable ها صرفاً برای نامگذاری بکار می‌روند و در کدنویسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. لذا لازم نیست خاصیت Name آن‌ها را تغییر دهیم. همیشه عادت کنید که کنترل‌های خود را نامگذاری کنید.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.