برای ارتباط با مدیر سایت از ID تلگرام ebrahimi_younes@ استفاده نمایید. به سوالات و مشکلات برنامه نویسی پاسخ داده نمی شود.
کتاب های سی شارپ و جاوا به زبان ساده

نامگذاری کنترل ها

همیشه کنترل ها را نامگذاری کنید.ما از خاصیت Name برای نامگذاری کنترل ها استفاده می کنیم.نامگذاری کنترلها از قواعد نامگذاری متغیر ها استفاده می کند ، برای مثال فاصله ها، کاراکترهای ویژه، و استفاده از کلمات کلیدی در نامگذاری کنترلها نیز ممنوع است.یک سری قرار داد در نامگذاری کنترلها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
شما می توانید بسته به نوع استفاده ای که از کنترل می کنید آنرا نامگذاری نمایید.برای مثال ، وقتی که قرار است در داخل یک تکست باکس نام یک شخص یا کاربر وارد شود میتوانید نام آن تکست باکس را برای خوانایی بیشتر firstname قرار دهید.اما در نامگذاری کنترل ها بهتر است که نام واقعی آن کنترل قبل از نامی که برای آن انتخاب کرده ایم بیاید.برای مثال به جای نامگذاری تکست باکس به firstname ، میتوانید از TextBoxFirstName استفاده کنید.با توجه به این قرار دادها ، ما میتوانیم در داخل Intellisense ی که با آن کار می کنیم هر کنترلی را شناسایی کنیم.
تکنیک دیگری که برای نامگذاری کنترل ها به کار می رود ، خلاصه کردن نام آنها است.برای مثال ، به جای استفاده از کلمه ی TextBoxFirstName ، شما می توانید از txtFirstName استفاده کنید.کلمه ی txt فرم کوتاه شده ی کلمه ی textbox است.تعداد زیادی کلمه ی کوتاه شده برای هر کنترل وجود دارد و شما حتی میتوانید از کلمه ی کوتاه شده ای که خود برای آن کنترل انتخاب کرده اید استفاده کنید.البته این باید  گویا باشد . به طوری که برای کسانی که به کد شما نگاه می کنند واضح باشد.
تکنیک دیگری که برای نامگذاری کنترلها بکار می رود جابجا کردن نام اصلی کنترل با نامی که ما برای آن انتخاب کرده ایم و همچنین استفاده از روش کوهان شتری(Camel Casing) است.برای مثال یک تکست باکس داریم که نام کاربر یا شخصی را از ورودی می گیرد ، می توانید آنرا به صورت firstNameTextBox نامگذاری کنید و یا یک دکمه دارید که عملیات محاسباتی را انجام می دهد ، میتوانید نام آنرا calculateButton بگذارید. در درسهای آینده از تکنیک سوم (Camel Casing) استفاده میکنیم.
نیازی به این نیست که شما تمامی کلمات اختصاری کنترل ها را حفظ کنید.وقتی که شما یک کنترل را ایجاد می کنید ، تنها کافیست عدد پسوندی آنرا حذف کنید و به جای آن ، نامی را با توجه به کاربرد کنترل به آن اضافه کنید.وقتی که شما در حال تایپ کردن هستید و قصد پیدا کردن کنترل خاصی را دارید کافیست براحتی نام کنترل را تایپ کرده تا پنجره ی intellisence نام آن کنترل و تمامی کنترل های مشابه آنرا را برای شما نمایش دهد.برای مثال : یک تکست باکس و تمامی کنترل های تکست باکس در intellisence برنامه نمایش داده می شوند ، فقط قسمتی که مربوط به نامی که شما برای آن کنترل انتخاب می کنید ممکن است طولانی باشد ، که شما با توجه به قواعدی که پیشتر ذکر شد میتوانید نسبت به نامگذاری و کوتاه کردن نام کنترلها اقدام کنید. در زیر مثالهایی از نامگذاری کنترل ها بسته به کاربرد آنها ذکر شده است :

کاربرد نام پیشنهادی
کلیدی که برای نشان دادن یک پیغام به کار می رود. buttonConfirm
confirmButton
btnConfirm
یک تکست باکس که یک ایمیل را از کاربر دریافت می کند. textBoxAddress
addressTextBox
txtAddress
یک فرم که اطلاعات شخصی را از کاربر دریافت می کند. formPersonalInformation
personalInformationForm
frmPersonalInformation
یک ComboBox که لیستی از محصولات را نمایش می دهد. comboBoxProducts
productsComboBox
cmbProducts
یک RadioButton که نشان دهنده ی مذکر بودن یک کاربر است. radioButtonMale
maleRadioButton
radMale
یک MenuItem برای ذخیره کردن یک فایل. menuItemSave
saveMenuItem
mnuSave
یک CheckBox برای فرستادن یک نامه. checkBoxSubscribe
subscribeCheckBox
chkSubscribe

لازم نیست که تمامی کنترل های یک فرم را نام گذاری کنید.  کنترلهایی که هیچوقت در کدنویسی مورد استفاده قرار نمی گیرند، می توانند از نام پیش فرض خود استفاده کنند. برای مثال ، اکثر Lable ها صرفا برای نامگذاری بکار می روند و در کد نویسی مورد استفاده قرار نمی گیرند.لذا لازم نیست خاصیت Name آنها را تغییر دهیم. همیشه عادت کنید که کنترل های خود را نامگذاری کنید.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.