نقطه انفصال (Breakpoints)

Breakpoints به شما اجازه می‌دهد که برنامه‌تان را در نقاط خاصی متوقف کنید. برای این کار Breakpoints را در مکان از کدتان که می‌خواهید اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید قرار می‌دهید. Breakpoints را فقط می‌توان در خطوط قابل اجرای کد قرار داد. به وسیله این ابزار (Breakpoints) می‌توان برنامه را موقتاً متوقف کرده و سپس با استفاده از دیگر ابزارهای ویژوال استودیو آن را خطایابی کرد. به وسیله برنامه زیر نحوه کار با Breakpoints را به شما آموزش می‌دهیم. یک برنامه کنسول ایجاد کرده و نام آن را Breakpoints بگذارید. کدهای زیر را در برنامه وارد کنید :

using System;

namespace Breakpoints
{
  public class Program
  {
    public static void Main()
    {
      Console.WriteLine("Line 1");
      Console.WriteLine("Line 2");
      Console.WriteLine("Line 3");
      Console.WriteLine("Line 4");
      Console.WriteLine("Line 5");
      Console.WriteLine("Line 6");
      Console.WriteLine("Line 7");
      Console.WriteLine("Line 8");
      Console.WriteLine("Line 9");
      Console.WriteLine("Line 10");
    }
  }
}

 

اضافه کردن Breakpoints

برای اضافه کردن Breakpoints، یک خط کد اجرایی را پیدا کرده و بر روی حاشیه خاکستری رنگ سمت چپ کد (شکل زیر) کلیک کنید. به عنوان مثال اجازه دهید یک Breakpoints به دومین دستور WriteLine() اضافه کنیم.
breakpoints-01
همچنین می‌توان بر روی کد مورد نظر کلیک راست کرده و از مسیر Breakpoints > Insert Breakpoint یک Breakpoints به آن اضافه کنید. دستور یا خط کدی که دارای Breakpoint است با رنگ قرمز نشان داده می‌شود. برای پاک کردن Breakpoint کافی است بر روی کدی که دارای Breakpoint است کلیک راست کرده و از مسیر Breakpoint گزینه Delete Breakpoint را انتخاب کنید. همچنین می‌توان بر روی کد مورد نظر دکمه F9 را برای فعال و غیر فعال کردن Breakpoint فشار داد. می‌توانید تعداد زیادی Breakpoint در قسمتهای مختلف کدتان قرار دهید. حال به هفتمین دستور WriteLine() هم یک Breakpoint اضافه کنید.
breakpoints-02
برای مشاهده عملکرد Breakpoint برنامه را در حالت Debug به وسیله دکمه F5 اجرا کنید و یا بر روی شکل کلیک کنید. به این نکته توجه کنید که می‌توان حالت Debug را با استفاده از دکمه آبی مربع شکلی که بعد از دکمه Debug (فلش سبزرنگ) که در Toolbar قرار دارد متوقف کرد. وقتی که برنامه اجرا می‌شود بعد از رسیدن به اولین Breakpoint متوقف می‌شود.
breakpoints-03
در این حالت کدهای قبل از دومین دستور اجرا می‌شوند. اگر به پنجره محیط کنسول نگاه کنید متوجه می‌شوید که اولین دستور WriteLine() اجرا شده است. فلش زرد رنگ نشان می‌دهد که کد زرد رنگ متناظر با آن توسط برنامه اجرا شده است. برای ادامه Breakpoint و تست کد بعدی دوباره فلش سبزرنگ واقع در نوار Toolbar را فشار دهید. همچنین می‌توان از دکمه F5 استفاده کرد یا از مسیر Debug گزینه Continue را انتخاب کنید.
breakpoints-04
ادامه به Breakpoint باعث اجرای همه کدهای بین دو Breakpoint مبدأ و Breakpoint مقصد می‌شود. اگر به محیط کنسول نگاه کنید مشاهده می‌کنید که همه خط‌های قبل از هر Breakpoint اجرا می‌شوند. فلش زرد رنگ هم با هر بار فشار دادن دکمه F5 به BreakPoint های بعدی می‌رود. بعد از اتمام BreakPoint ها برنامه نیز خود به خود بسته می‌شود. برای غیر فعال کردن موقتی Breakpoint ها هم می‌توانید با کلیک راست بر روی هر دستور از مسیر Breakpoints > Disable Breakpoint این کار را انجام دهید. Breakpoint غیر فعال با یک دایره توخالی نمایش داده می‌شود. برای فعال کردن مجدد آن بر روی دستور کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Breakpoint و سپس Enable Breakpoint را انتخاب می‌کنید. همچنین می‌توان با قرار دادن نشانگر ماوس بر روی دستور دارای Breakpoint آن را فعال یا غیر فعال کرد.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.