در صورت برخورد به مشکل در عضویت و یا خرید محصولات سایت از طریق ID تلگرام ebrahimi_younes@ به مدیر سایت اطلاع دهید. به سوالات و مشکلات برنامه نویسی پاسخ داده نمی شود.
کتاب های سی شارپ و جاوا به زبان ساده

کنترل ToolStripContainer

از کنترل ToolStripContainer به عنوان یک دربرگیرنده برای نوار ابزارها استفاده می شود. می توانید آرایش و مکان نوار ابزارها را داخل این کنترل تعیین کنید. این کنترل متشکل از تعدادی ToolStripPanel است که کنترل های ToolStrip مختلف داخل آنها قرار می گیرند. به طور پیشفرض ، 4 پنل در هر طرف ToolStripContainer وجود دارد.
toolstrip-container-control-1001
در زیر تعدادی از خصوصیت های مهم کنترل توضیح داده شده است.

خاصیت توضیح
BottomToolStripPanel کنترل ToolStripPanel پایینی را بر می گرداند
BottomToolStripPanelVisible تعیین می کند که ToolStripPanel پایینی نمایش داده شود یا نه
ContentPanel پنل مرکزی کنترل را بر می گرداند
LeftToolStripPanel ToolStripPanel سمت چپ را بر می گرداند
LeftToolStripPanelVisible تعیین می کند که ToolStripPanel چپ نمایش داده شود یا نه
RightToolStripPanel کنترل ToolStripPanel سمت راست را بر می گرداند
RightToolStripPanelVisible مشخص می کند که ToolStripPanel سمت راست نمایش داده شود یا نه
TopToolStripPanel کنترل ToolStripPanel بالایی را بر می گرداند
TopToolStripPanelVisible مشخص می کند که ToolStripPanel بالایی نمایش داده شود یا نه

اجازه دهید در عمل از این کنترل استفاده کنیم. یک پروژه Windows Forms Application ایجاد کنید و نام آن را ToolStripContainerDemoبگذارید. یک ToolStripContainer از قسمت Menus & Toolbars جعبه ابزار بر روی فرم قرار دهید. مقدار خاصیت Dock کنترل را برابر Fill قرار دهید.
toolstrip-container-control-1022
در حالت پیشفرض فقط ToolStripPanel بالایی نمایش داده می شود. شما می توانید ToolStrip های مختلفی را در داخل این پنل قرار دهید. فلش های کناری به شما این امکان را می دهند که پنل های مختلفی را اضافه کنید. به عنوان مثال با کلیک بر روی فلش سمت چپ یک ToolStripPanel جدید ایجاد می شود که می توانید ToolStrip های مختلفی را در آن قرار دهید.
toolstrip-container-control-1022
اجازه دهید دو ToolStrip را در پنل بالایی قرار دهیم.همچنین به هر کدام از آنها سه ToolStripButtons اضافه کنیم.
toolstrip-container-control-1004
به این نکته توجه کنید که هنگامی که یک ToolStrip جدید اضافه می کنید ، کنترل جدید در زیر یا جلوی کنترل قبلی قرار می گیرد.همچنین سایز پنل برای جای دادن ToolStrip ها به طور خودکار تغییر می کند. برنامه را اجرا و نوار ابزاها را مشاهده کنید. با کلیک کردن یا کشیدن دستگیره جابه جایی هر ToolStrip، می توان مکان یا آرایش آن را تغییر داد. به عنوان مثال می توانید دومین ToolStrip را به بالای اولین ToolStrip کشیده تا در کنار آن قرار گیرد.
toolstrip-container-control-1005
یاد آوری می کنیم که یک ToolStripPanel به ناحیه سمت چپ ToolStripContainer اضافه کرده ایم. اگر این ناحیه خالی باشد در زمان اجرا مخفی است.ولی شما می توانید یه کنترل ToolStrip را به مانند شکل زیر در آن قرار دهید.
toolstrip-container-control-1006
به قسمت طراحی فرم برگردید.اگر می خواهید که کنترل ToolStrip تمامی سطر یا ستون را اشغال کند مقدار خاصیت Stretch ان را برابر true قرار دهید.
toolstrip-container-control-1007
برای غیر فعال کردن امکان تغییر مکان ToolStrip باید خاصیت GripStyle آنرا برابر Hidden قرار دهید.
toolstrip-container-control-1008
همچنین می توانید ToolStripPanels های که نیاز ندارید را غیر فعال کنید.برای این کار ToolStripContainer را انتخاب ، روی دکمه کوچک بالا سمت راست آن کلیک کنید تا پنجره Smart Task نمایان شود .تیک پنل هایی که نیاز ندارید را بر دارید.
toolstrip-container-control-1009

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.