نصب SQL Server 2008

ما از Microsoft SQL Server 2008 Express به عنوان منبع داده اصلی مان استفاده می کنیم. SQL Server از قبل یعنی هنگامی که Visual Studio Community را نصب کردیم، نصب شده است. ما همچنین از SQL Management Studio Express که برنامه ای گرافیکی و شامل ابزارهایی برای ایجاد دیتابیس است استفاده می کنیم. حتی اگر SQL توسط Visual Studio Community نصب شود، SQL Management Studio نصب نمی شود. برای اینکه از نصب آن اگاهی یابید باید به مسیر Start > All Programs > Microsoft SQL Server 2008 بروید و چک کنید که آیا SQL Management Studio وجود دارد یا نه؟ اگر وجود نداشت آنرا دانلود و سپس نصب کنید. نگران نباشید، اگر SQL Management Studio را در اختیار ندارید. من دو راه جهت ایجاد دیتابیس به شما معرفی می کنم : استفاده از SQL Management Studio و استفاده از CMD ویندوز. اگر SQL Server 2008 و SQL Management Studio را در اختیار ندارید می توانید آنها را دانلود و نصب کنید. در زیر مراحل دانلود و نصب این دو نرم افزار را به صورت قدم به قدم به شما توضیح می دهم. در مرحله اول می توانید با استفاده از لینک زیر بسته ای را که شامل دو نرم افزار ذکر شده است را دانلود نمایید :

بعد از ورود به صفحه دانلود بر روی SQL Server 2008 R2 کلیک کنید.
downloading-sql-express-2008-01

در این مرحله نوع ویندوز خود را انتخاب کنید (32-bit یا 64-bit)
downloading-sql-express-2008-02

حال صفحه ای به صورت زیر ظاهر می شود. بر روی Save File کلیک نمایید.
downloading-sql-express-2008-03

بعد از دانلود نرم افزار می توان روی آن دوبار کلیک کرد تا مراحل نصب شروع شوند. در زیر مراحل نصب Microsoft SQL Server 2008 R2 و SQL Server Management Studio را به شما آموزش می دهیم.
installing-sql-server-2008-express-1001

با دو بار کلیک بر روی فایل دانلود شده ، فایل های لازم جهت نصب از حالت فشرده خارج می شوند .صبر کنید تا این مرحله به اتمام برسد.
installing-sql-server-2008-express-1002

پس از ظاهر شدن مرحله بالا و حصول اطمینان از انتخاب شدن گزینه Installation بر روی گزینه ای که با فلش نشان داده شده است کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1003

صبر کنید تا مرحله بعد شروع شود.
installing-sql-server-2008-express-1004

در این پنجره گزینه اول (I accept the…) را تیک زده و بر روی دکمه next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1005

صبر کنید تا برنامه فایلهای لازم جهت نصب را بارگذاری کند.
installing-sql-server-2008-express-1006

اگر همه موارد عکس بالا دارای تیک سبز رنگ شدند که هیچ، در غیر اینصورت اگر برخی از آنها دارای علامت ضربدر قرمز رنگ بودند باید انها را دانلود و نصب نماییید. اگر هیچ پیغام خطایی مشاهده نکرده اید بر روی دکمه Next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1007

در این پنجره به شما اجازه داده می شود که برخی از ویژگی های مختلف و مسیر نصب SQL Server Express را انتخاب کنید. با زدن دکمه Next این مرحله را رد کنید. در این پنجره نام دیتابیسی که SQL Server Express قرار است از آن استفاده کند از شما سوال می شود. شما می توانید هر نامی برای آن انتخاب کنید،اما بهتر است که از همان نام پیشفرض SQLEXPRESS استفاده نمایید.
installing-sql-server-2008-express-1008

پنجره بالا نیز مقدار فضای لازم برای نصب برنامه را نشان می دهد.بر روی دکمه Next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1010

این پنجره تعیین می کند که چه حساب هایی (کسانی)می توانند به دیتابیس دسترسی داشته باشند. مقدار Account Name سطر اول را به NT AUTHORITY\SYSTEM و سطر دوم را به NT AUTHORITY\LOCAL تغییر دهید و مطمئن شوید که مقدار Startup Type را برابر Automatic قرار داده اید.
بر روی دکمه Next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1011

این پنجره به شما اجازه می دهد که نوع اعتبارسنجی (Authentication) را انتخاب کنید. انتخاب گزینه Mixed Mode به شما اجازه می دهد که هم از اعتبار سنجی ویندوز(Windows Authentication) و هم از اعتبار سنجی SQL (SQL Server Authentication) استفاده کنید. همچنین می توان یک پسورد برای sa یا System Administrator Account قرار داد تا کنترل بیشتری بر روی دیتابیس برای اعتبارسنجی داشته باشید. پسوردی را تایپ کنید که مطمئنید در به یادآوری آن با مشکل مواجه نمی شود. شما می توانید کاربران بیشتری را به دیتابیس تان اضافه کنید اما در این آموزش این کار لازم نیست. بر روی دکمه Next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1012

این پنجره دارای گزینه ای جهت ارسال خطاها به مایکروسافت برای رفع آنها می باشد.می توانید این پنجره را با زدن دکمه Next رد کنید.
installing-sql-server-2008-express-1013

همانطور که مشاهده می کنید بعد از زدن دکمه next تصویر بالا ظاهر می شود و نصب Microsoft SQL Server 2008 R2 Express شروع می شود.بعد از اینکه فرایند نصب به اتمام رسید بر روی Next کلیک کنید.
installing-sql-server-2008-express-1014
نمایان شدن پنجره فوق بدین معناست که برنامه با موفقیت نصب شده است.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.