ADO.NET و دیتابیس ها

بیشتر برنامه‌های امروزی از روش‌های مختلفی برای ذخیره سازی داده‌ها استفاده می‌کنند. شاید برنامه‌هایی که در درسهایی قبل ایجاد شده‌اند جزو دسته برنامه‌هایی باشند که از روشهای ذخیره سازی اطلاعات استفاده نمی‌کنند، چون برنامه‌های بسیار ساده و کوچکی هستند. یک برنامه می‌تواند دارای انواع مختلفی از منابع داده مانند فایل text و فایل XML و همچنین یک database باشد. از Database ها معمولاً برای ذخیره انواع داده مانند نام، آدرس، سن، جنس و شغل یک شخص، آهنگ، تصویر و بسیاری چیزهای دیگر استفاده می‌شود.

یک دیتابیس، مجموعه‌ای است از انواع مختلف داده‌های ساخت یافته در داخل جداولی که شامل فیلدها و رکوردها می‌باشند. بیشتر برنامه‌های امروزی از دیتابیس برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنند. دیتابیس‌های رابطه‌ای شامل داده‌های هستند که به صورت سازمان یافته با همدیگر در ارتباط هستند. این نوع دیتابیس‌ها شامل یک یا چند جدول به هم پیوسته هستند. جداول شامل سطر و ستون هستند.

در دیتابیس‌ها یک سطر نشان دهنده یک رکورد است. به عنوان مثال در یک دیتابیس که شامل رکوردهای کارمند است، یک سطر نشان دهنده یک رکورد از یک کارمند است. ستون نشان دهنده فیلدها یا خواص و صفت می‌باشد. به عنوان مثال یک کارمند دارای یک فیلد مثلاً FirstName (نام) و یک فیلد LastName (نام خانوادگی) و یک فیلد Age (سن) است. می‌توانید بین چندین جدول ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال یک جدول کارمند می‌تواند دارای یک فیلد به نام City_ID باشد. سپس جدول دیگر به نام Cities می‌تواند شامل فیلدهای City_ID و CityName باشد. شما می‌توانید بین این دو جدول ارتباط برقرار کنید.

Structured Query Language یا SQL محبوب‌ترین و شاید استانداردترین راه برقراری ارتباط با دیتابیس می‌شود. این زبان دارای دستوراتی است که شما به وسیله آن‌ها می‌توانید داده‌های دیتابیس را بروز کرده، بازیابی، اضافه و حذف کنید. همچنین به شما اجازه ایجاد و تغییر دیتابیس و جداول و ایجاد ارتباط بین جداول مختلف را می‌دهد.

Database Management Systems یا DBMS مانند SQL server به شما اجازه دسترسی سریع به داده‌های دیتابیس را می‌دهد و شامل ابزارهای مختلفی برای پرس و جو، ایجاد، حذف و آپدیت دیتابیس می‌باشد. بیشتر DBMS ها یک محیط گرافیکی جهت انجام امور مختلف برای شما فراهم می‌آورند. مثال‌هایی از DBMS عبارتند از Access، Oracle و MySQL.

ADO.NET قسمتی از تکنولوژی دات نت است که به شما اجازه دسترسی و تغییر داده‌های منابع داده مختلف را می‌دهد. این تکنولوژی از Microsoft SQL Server، MySQL، Oracle و Mircrosoft Access پشتیبانی می‌کند. دات نت فریم ورک تعدادی data providers برای استفاده در اختیار شما قرار می‌دهد. از این data providers ها برای ارتباط با منابع داده، اجرای دستورات و به دست آوردن نتایج استفاده می‌شود. در درسهای آینده پروژه‌هایی ارائه شده است که با مطالعه انها نحوه اتصال دیتابیس به برنامه‌های ویندوزی را خواهید آموخت.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

  1. mysun پاسخ دادن

    دوست عزیز اگه میشه یه پروژه در رابطه با دیتابیس sql بزار که همه توی یک فرم نباشن مثلا برای ثبت یک فرم ، برای ویرایش یک فرم و …. اینطوری برنامه باز تر میشه و میفهمیم که در بین فرم ها چه خواصی برای دسترسی به دیتا بیس باید داشته باشیم و بتونیم برنامه رو بیشتر گسترش بدیم ( مثلا اضافه کردن ریپورت یا خروجی گرفت از برنامه در قالب اکسل و غیره ). البته یه نظر از بنده حقیر هست و شما خودتون بهتر میدونید…

    با تشکر