رشته اتصال یا Connection String

رشته اتصال یا Connection String یک سری از جفت‌های نام/مقدار (name/value) است که به وسیله سمیکالن از هم جدا شده‌اند و نشان دهنده تنظیماتی برای اتصال به دیتابیس می‌باشند. این تنظیمات شامل مکان دیتابیس، اعتبارسنجی، امنیت و نام دیتابیسی است که به آن متصل شده‌ایم. connection string برای منابع داده‌ای مختلف یکسان نیست. به عنوان مثال OLE DB و ODBC نیاز به تعیین یک درایور OLE DB و ODBC در رشته اتصالشان دارند. کلاس‌های کانکشن (Connection class) دارای یک خاصیت ConnectionString هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن به دیتابیس وصل شوید. در زیر مثالی از یک رشته اتصال برای وصل شدن به یک منبع داده SQL Server Expres آمده است :

Data Source=.\SQLEXPRESS; Initial Catalog=University; Integrated Security=SSPI;

برای آگاهی بیشتر از انواع رشته اتصال به نشانی زیر مراجعه کنید :

در مثال‌های زیر رشته‌های اتصالی نشان داده شده‌اند که از آنها برای اتصال به یک منبع داده SQL Server استفاده می‌شود. شما می‌توانید از طریق لینک http://connectionstrings.com برای یافتن منابع داده‌ای دیگر مانند Access اقدام نمایید. هنگام ایجاد رشته اتصال لازم است که منبع داده‌ای یا سروری که از آن استفاده می‌کنید را مشخص کنید. برای این کار می‌توانید از پارامترهای Data Source یا Server استفاده کنید. رشته اتصال نشان داده شده در زیر برای اتصال به یک منبع داده‌ای SQL Express مورد استفاده قرار می‌گیرد :

Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University;Integrated Security=SSPI;

همانطور که می‌بینید در این مثال پارامتر Data Source به وسیله “.\SQLEXPRESS“ تعیین شده است که در نتیجه ما می‌توانیم به سروری با نام SQLEXPRESS که در کامپیوترمان (localhost) قرار دارد متصل شویم. همچنین می‌توانید از کلمه localhost استفاده کنید که معادل “localhost\SQLEXPRESS” می‌باشد. می‌توان از نام یک سرور یا یک کامپیوتر به عنوان یک منبع داده استفاده نمایید. فرض کنید نام سروری که به آن متصل هستیم MyServer و نام سروری که می‌خواهیم به آن وصل شویم SQLEXPRESS می‌باشد، پس می‌توانیم از رشته اتصال زیر استفاده کنیم :

Data Source=MyServer\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University; Integrated Security=SSPI;

همچنین به جای Data Source می‌توانید از پارامتر Server استفاده کنید :

"Server=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University; Integrated Security=SSPI"

لازم است که دیتابیسی که می‌خواهیم از آن استفاده کنیم را هم مشخص کنیم. پارامترهای Initial Catalog یا Initial Database، دیتابیسی که از آن استفاده می‌شود را، نشان می‌دهند. شما می‌توانید دیتابیس را در زمان اجرا به وسیله فراخوانی متد DbConnection.ChangeDatabase یا اجرای دستور، “USE DATABASE <Database Name> where <Database Name>”که از دستورات SQL است تغییر دهید که در این صورت نام دیتابیس جدید جایگزین نام دیتابیس قبلی می‌شود. در درس آینده چگونگی اجرای دستورات غیر پرس و جو گر SQL (non-query SQL commands) از قبیل CREATE، UPDATE، و DELETE را به شما آموزش می‌دهیم. به جای Initial Catalog یا Initial Database از پارامتر Database هم می‌توان استفاده کرد.

Data Source=.\SQLEXPRESS;Database=University;Integrated Security=SSPI;

رشته اتصال به اعتبارسنجی و اطلاعات امنیتی هم نیاز دارد. پارامتر Integrated Security که با SSPI مقداردهی شده است نشان دهنده این است که ما می‌خواهیم از اعتبارنامه کاربر ویندوز استفاده کنیم.

Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University; Integrated Security=SSPI;

همچنین می‌توانید از پارامتر Trusted_Connection نیز استفاده کنیم و مقدار آن را برابر True قرار دهیم.

Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University; Trusted_Connection=True;

یکی دیگر از راه‌های اتصال استفاده از کد کاربری و کلمه عبور است که برای این کار می‌توانیم از پارامترهای User Id و Password به صورت زیر استفاده کنیم :

Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=University;
 User Id=database_user;Password=the_password;

وقتی از Sql Server استفاده می‌کنیم، می‌توانیم یک فایل دیتابیس را به وسیله پارامتر AttachDbFileName به یک سرور محلی SQL پیوست کنیم.

Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFileName=C:\Data\University.mdf;
 Database=University; Trusted_Connection=True;

 

تنظیم ConnectionString در برنامه

فرض کنید که شما یک برنامه نوشته‌اید که دارای یک بانک اطلاعاتی می‌باشد. برای ارتباط بین بانک و برنامه دو حالت وجود دارد. حالت اول این است که شما بعد از ایجاد بانک بر روی نام آن کلیک و از پنجره Properties مقدار خاصیت ConnectionString را کپی کرده و در برنامه از آن استفاده می‌کنید :

connectionstring-in-ado-01
مقدار جلوی خاصیت ConnectionString رشته‌ای به صورت زیر است :

Data Source=(LocalDB)\MSSQLLocalDB;AttachDbFilename=C:\Users\YourName\Documents\University.mdf;Integrated Security=True;Connect Timeout=30

با دقت در رشته بالا، متوجه می‌شوید که دیتابیس در مسیر یزر قرار دارد :

C:\Users\YourName\Documents\University.mdf

در این حالت، اگر شما برنامه را بخواهید در یک کامپیوتر دیگر اجرا کنید باید دیتابیس را هم دقیقاً در مسیر بالا قرار دهید، تا ارتباط بین بانک و برنامه برقرار شود. حالت دیگر این است که شما بخواهید دیتابیس و برنامه در کنار هم باشند که دیگر نیاز به کپی کردن دیتابیس در مسیر دیگر نباشد. در این حالت دیتابیس را در پوشه Debug برنامه‌تان قرار می‌دهید. و سپس مسیر بالا را به صورت زیر تغییر می‌دهید :

|DataDirectory|\University.mdf

 

ConnectionStringBuilder

دات نت دارای کلاسی به نام ConnectionStringBuilder برای هر یک از data providers می‌باشد. این کلاس از کلاس پایه DbConnectionStringBuilder ارث بری می‌کند. در جدول زیر انواع مختلف کلاس ConnectionStringBuilder نشان داده شده است :

Provider ConnectionStringBuilder Class
SQL Server SqlConnectionStringBuilder
OLE DB OleDbConnectionStringBuilder
ODBC OdbcConnectionStringBuilder

به عنوان مثال می‌خواهیم از SQL Server provider استفاده کنیم. می‌توانیم از کلاس SqlConnectionStringBuilder برای ایجاد رشته‌های اتصال SQL Server استفاده نماییم.

SqlConnectionStringBuilder builder = new SqlConnectionStringBuilder();
builder.DataSource = @".\SQLEXPRESS";
builder.IntegratedSecurity = true;
builder.InitialCatalog = "Northwind";

این کلاس دارای خواص متناظر با پارامترهای مختلف رشته اتصال می‌باشد. از آنجاییکه منابع داده‌ای متفاوت هستند، کلاس‌های مختلف ConnectionStringBuilder نیز دارای مجموعه‌ای از خواص مختلف برای رشته اتصال می‌باشد. برای دسترسی به رشته اتصال ایجاد شده توسط کلاس ConnectionStringBuilder می‌توان از خاصیت ConnectionString استفاده نمود.

string connectionString = builder.ConnectionString;

پارامترهای پیشرفته زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها در ساخت رشته اتصال، استفاده کنید. فقط ابتدایی‌ترین پارامترها را در این درس به شما آموزش دادیم تا با مفاهیم ابتدایی ساخت رشته اتصال آشنا شوید.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

 1. zinar پاسخ دادن

  مرسی مطالبتون عالی هستش دستتون درد نکنه

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام…ممنون دوست عزیز

 2. mostafa پاسخ دادن

  اقا ممنون. کارمو را انداختی

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   خواهش میکنم،به دوستاتون سایت بنده رو معرفی بفرمایید

 3. داوری پاسخ دادن

  سلام
  من در فایل cinfig ، اتصال به دو پایگاه داده را مشخص کرده ام .
  در قسمت اتصال به پایگاه داده باید به گونه ای اتصال را برقرار کنم تا اگر در آینده نیاز به تغییر پایگاه داده شد تنها لازم باشد فایل config دچار تغییر شود، ایمن قسمت را مشکل دارم.
  ممنون اگر راهنمایی ام کنید

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون میشم سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمایید.

 4. احسان پاسخ دادن

  سلام
  چطوری می شه connection string ای در پروژه ویندوزی سی شارپ درست کنیم که این برنامه رو بتونیم روی هرکامپیوتر دیگه ای نصب کنیم بدون اینکه نیاز باشه استرینگ
  آن را خودمان تغییر دهیم؟ با سپاس

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون میشم سوالتونو توی انجمن مطرح بفرمایید.

 5. mohammadrg پاسخ دادن

  واقعا عالی عااااالی. اگه ثبت نام 50 تومنم باشه باز ارزش داره …
  جامع و سلیسن مطالبتون

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   ممنون از لطفتون دوست عزیز…اینو شما می فرمایین، دوستانی هستن که به این مبلغ هم اعتراض دارن!!!

 6. سجادگراوند پاسخ دادن

  سلام و خداقوت.
  خسته نباشید و خدا خیرتون بده.
  من یه برنامه نوشتم با ویندوز فرم که میخوام تحت شبکه باشه(شبکه هم تحت domain است)
  سوال من این است که آیا باید یوزر را باید در اکتیودایرکتوری هم تعریف کنم یا نیاز نیست؟
  اگر باید تعریف کنم منبعی برا این مورد دارید؟
  مرسی از سایت خوب شما.

 7. voodoo پاسخ دادن

  خدا خیرت بده که خیلی کمک کردی بهم و اولین سایت ایرانی هستی که با دل و جون همه چیز رو آموزش میده.من همیشه از msdn آموزشامو میگیرم شما هم همونقدر قوی کار میکنید.ممنون

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   بسیار ممنون، لطف دارین

 8. milad پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از مطلبتون
  وقتی توی ام وی سی با انتیتی فریم وورک کار میکنیم و یک دیتا بیس برامون میسازه اگر ودر وب کانفیگ مقدار کانکشن استرینگ را ست نکنیم از
  لوکال دی بی استفاده میکنه و فایل ام دی اف رو توی پوشه اپ دیتا ذخیره میکنه میخواستم بدونم وقتی این اتفاق میفته مانکشن استرینگ دیفالتش کجا ذخیره میشه؟

 9. احسان پاسخ دادن

  من میخوام برنامم به صورت خودکار ستاپ بشه و دیتابیس رو خودکار اتچ کنه و اینکه چه کانکشن استرینگی بسازم که خودش راحت رو هر کامپیوتری نصب بشه؟لطفا راهنمایی کنین

 10. مهران پاسخ دادن

  سلام دوستِ عزیز بنده میخوام یه اکسس رو به سی شارپ کانکت کنم کدهاشو نوشتم و برنامه بدونِ خطا ران میشه ولی داده ها پس از ثبت در سی شارپ به فایل اکسس نمیرند چرا ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، قبل از هر چیز مطالب سایت رو یه نگاه بندازین، مثلا لینک زیر رو ببینید
   لینک
   در ضمن ممنون میشم سوالاتتونو تو بخش پرسش و پاسخ سایت مطرح بفرمایید. اینم لینکش خدمت شما
   http://www.w3-farsi.com/forum/