LINQ To SQL چیست؟

LINQ to SQL ابزاری قدرتمند است، که به برنامه نویسان اجازه دسترسی به دیتابیس‌ها را مانند اشیاء در سی شارپ می‌دهد. با استفاده از LINQ to SQL قادر خواهید بود به جای یادگیری SQL از عملگرهای پرس جوی LINQ و متدهای آن استفاده کنید. LINQ to SQL دارای یک API برای ایجاد و دستکاری دیتابیس می‌باشد. پرس و جوهای LINQ و فراخوانی‌های متدهای API به دستورات SQL تبدیل می‌شوند، که این دستورات برای ایجاد تغییرات یا دریافت پرس و جوها از بانک اطلاعاتی، اجرا می‌شوند. LINQ to SQL یکی از روش‌های بسیار پیشرفته برای دسترسی به بانک اطلاعاتی توسط سی شارپ و دات نت می‌باشد .

به این نکته توجه کنید که LINQ to SQL فقط زمانی قابل اجرا است که شما از SQL Server به عنوان دیتابیس استفاده می‌کنید. دیتابیسی که قرار است در این آموزش مورد استفاده قرار بگیرد دیتابیس Northwind می‌باشد. اگر نسخه آزاد Visual C# Express را در اختیار دارید لازم است به یک فایل دیتابیس با پسوند .mdf دسترسی داشته باشید. دیتابیس Northwind در صورتی که درست نصب شده باشد در مسیر C:\SQL Server 2000 Sample Databases قرار دارد. برای قابل مشاهده کردن پسوند فایل دیتابیس به Control Panel رفته و از گزینه Folder Options بر روی سربرگ دوم آن یعنی View کلیک و تیک “Hide extensions for known file types” را برداشته و دکمه OK را کلیک نمایید. فایل‌های دیتابیسی که در SQL ساخته می‌شوند از جمله Northwind دارای پسوند .mdf هستند. SQL Server Express 2008 یک پوشه پیشفرض برای ذخیره فایل‌های دیتابیس دارد که در مسیر C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data می‌باشد. از آنجاییکه یک نسخه از دیتابیس Northwind.mdf در این مسیر قرار دارد لازم به ایجاد آن نیست. ویژوال استودیو دارای ابزارهای قدرتمندی برای تولید کلاس‌های LINQ to SQL با استفاده از Object Relational Designer می‌باشد. شما می‌توانید به راحتی با ماوس جداول را در این محیط کشیده و رها کنید (drag and drop) تا ویژوال استودیو به طور خودکار کلاس‌های لازم برای مرتبط کردن جداول و سطرهای هر جدول خاص و دیتابیس را تولید کند. مشاهده می‌کنید که جداول از تعدادی ستون یا فیلد تشکیل شده است، این ستون‌ها شامل محتوای جدول مورد نظر می‌باشد. در این محیط فلش‌هایی هم دیده می‌شوند که ارتباط بین جداول را نشان می‌دهند. به شکل زیر توجه کنید :
linq-to-sql-1001
کلاس ایجاد شده سطرهای هر جدول را به شما نشان می‌دهد .

به عنوان مثال ما یک جدول به نام Employees داریم. ویژوال استودیو به طور خودکار نام جدول را به شکل مفرد در می‌آورد و یک شئ با نام Employee ایجاد می‌کند که نماینده هر سطر یا رکورد جدول مذکور می‌باشد. یک کلاس متناظر از نوع Table<TEntity> واقع در فضای نامی System.Data.Linq برای هر جدول موجود در محیط LINQ to SQL ایجاد می‌شود. کار TEntity ساخت یک شیء نظیر به نظیر می‌باشد وقتی که دو جدول مثل هم در یک کلاس داشته باشید. به عنوان مثال جدول Employees دارای کلاس متناظر Table<Employee> می‌باشد. برای جلوگیری از خطا در ستون ها و رکوردهای موجود این شیء یک نمونه از جدول مورد نظر می‌سازد.

Table<TEntity> رابط IQueryable<TEntity> از فضای نام System.Linq را پیاده سازی می‌کند. وقتی یک عملیات پرس و جوی LINQ یک شیء از این رابط را پیاده سازی می کندو نتایجی از یک دیتابیس را بدست می‌آورد، نتایج به صورت خودکار در کلاس‌های LINQ to SQL ذخیره می‌شوند.

برای اینکه بتوانید از کلید داخلی و خارجی در این محیط استفاده کنید ابتدا در محیط ویژال استدیو باید ارتباط بین دو جدول را از طریق فیلدهای مشترک ایجاد کنید برای ایجاد فیلدهای مشترک بهتر است ارتباط از طریق کلید اصلی هر دو جدول انجام شود. با ارتباط دادن دو جدول از طریق فیلدهای مشترک می‌توانید از طریق کلید خارجی به محتویات جدول ارتباط داده شده دسترسی پیدا کنید.

به عنوان مثال، دو جدول با نام‌های Employees و Companies هر دو فیلدی به نام CompanyID دارند. CompanyID کلید اصلی جدول Companies بوده ولی در جدول Employees یک کلید خارجی است که به CompanyID در جدول Companies اشاره دارد.

وقتی که ویژوال استدیو جداول کلاس را می‌سازد ارتباط آن‌ها را نیز از طریق کلید خارجی مورد بررسی قرار می‌دهد، کلاس Employee از جدول Employee داری یک ارتباط با جدول Order می‌باشد، به همین دلیل با فلش به هم مرتبط هستند، زمانیکه به اطلاعات جدول Employee نیاز داشته باشیم از طریق ستون مشابه (کلید خارجی) به اطلاعات جدول Employee دسترسی خواهیم داشت .

LINQ to SQL کلاس DataContext را که از System.Data.Linq.DataContext ارث بری می‌کند، ایجاد می‌کند. این کلاس مسئول اتصال برنامه و دیتابیس است. به ازای هرگونه تغییر در جداول، این تغییر در کلاس LINQ to SQL نیز باید اعمال گردد این تغییرات باید به صورتی ایجاد شود که جداول تغییر یافته جایگزین جداول قبلی شوند.

ویژوال استودیو به طور خودکار یک DataContext در قالب Database> DataContext> ایجاد می‌کند که در آن<Database> نام جدول می‌باشد. به عنوان مثال هنگام استفاده از دیتابیس Northwind یک NorthwindDataContext با خواص مربوط به هر جدول ایجاد می‌شود. این خواص شامل مجموعه‌ای از اشیاء که نماینده سطرهای هر جدول می‌باشند، هستند. به عنوان مثال کلاس NorthwindDataContext یک خاصیت Employees که مربوط به جدول Employees است، دارد. این خاصیت مجموعه‌ای از اشیاء می‌باشد که نماینده سطرهای جدول می‌باشد. در درس بعد با یک مثال نحوه ارتباط با دیتابیس را با استفاده از تکنولوژی LINQ to SQL را آموزش می‌دهیم.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر و اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

 1. mysun پاسخ دادن

  سلام.
  من یک دیتا بیس درست کردم دارای دو فیلد date هست .یکیشون برای وارد کردن تاریخ روزی که مثلا کالای من ارسال میشه و اون یکی موقع دیافت کالا رو به عنوان دریافت زمان کالا رو تعریف کردم. میخوام تا زمان دریافت کالا اون فیلد خالی بمونه که مشکلی با برنامه نویسی ندارم یا کلا به برنامه نویسی خاصی نیاز نداره.
  من میخوام که این تاریخ ها رو خودم توی یک تکس باکس بنویسم ولی مشکل اینجاست که تکس باکس رشته ای یا string هست و برنامه خطا میگیره. میشه کمکم کنید که چه کدی در تکس باکس بنویسم که تاریخ رو توسط خودم وارد کنم و مشکلی برای دریافت تاریخ توسط کاربر نداشته باشه… از تکنلوژی LINQ TO SQL هم دارم برا پروژه ام استفاده میکنم.

  • علی بامدادي پاسخ دادن

   با سلام

   درمورد سوال شما دو راه وجود داره که باهم بررسی می کنیم :

   1- نوع داده ای که در جدول تعریف کردین از نوع Date هست ، و وقتی می خواین ثبتش کنید
   بایدمقدار تکس باکس یا ماسک تکس باکس رو به نوع Date تبدیل کنید با استفاده از دستور زیر :

   DateSend= Convert.ToDateTime(maskedTextSent.Text);

   اما مشکلی که به وجود میاد تاریخ ها برعکس ثبت میشن که باید به تاریخ شمسی تبدیل شون کنید .

   اما راه دوم بیایید از نوع nvarchar تاریخ های خودتون رو در نظر بگیرین ، با این کار نیازی به تبدیل تاریخ نخواهید داشت و تاریخ ها به صورت فارسی ثبت خواهند شد .

   آموزش تصویری هم به ایمیل شما فرستاده شد .

   بازم سوالی داشتین برام ایمیل کنید .

 2. cs پاسخ دادن

  سلام
  توضیحاتتون بسیار عالی بود.
  تشکر.

  • یونس ابراهیمی پاسخ دادن

   سلام، ممنون بابت لطفتون

 3. حسین پاسخ دادن

  سلام DATACONTEXT من با پایگاهم ارتباط برقرار نمیکنه وقتی عمل INSERT انجام میدم تو جدول ثبت نمیشه ولی تو DATAGRID نمایش داده میشه.